Zvýšení platu ihned po zkušebce. Kdy si o něj říct a kdy ne?

Říct si o zvýšení platu je velký okamžik. Mnoho zaměstnanců dlouze přemýšlí o správné chvíli, taktice, argumentech, míře zvýšení. Někteří po roce, někteří po dvou a někteří už po zkušební době. Právě na zvýšení platu po zkušební době se podíváme nyní.

 

Hned na úvod je potřeba říct, že po uplynutí zkušební doby nevzniká žádný nárok na zvýšení mzdy. Vše je tedy na domluvě mezi vámi a zaměstnancem.

 

christian-dubovan-y_x747yshlw-unsplash_1142Právě konec zkušební doby bývá jedním z častých termínů, kdy ke zvýšení mzdy dochází. Tou další metou bývá první odpracovaný rok. Nedá se ale říct, že by zvyšování mzdy po zkušebce bylo nepsaným pravidlem.

 

Tři měsíce jsou poměrně krátká doba. Pokud máte v plánu říct si o zvýšení mzdy po uplynutí zkušební doby, zmiňte tuto možnost hned u pohovoru. Je to férovější a vše si můžete s potenciálním zaměstnavatelem snadno domluvit. Zaměstnavatel aspoň bude vědět na rovinu na čem je a jaké mzdové náklady ho budete stát. Platové podmínky se stejně na pohovorech běžně přetřásají a tak to bude pro obě strany asi i příjemnější, vyřešit si vše v předstihu.

 

Příliš nedoporučujeme si o vyšší plat už po zkušebce říct zničehonic po jejím skončení. Zejména pokud jste u pohovoru tuto možnost nezmínili a první tři měsíce jste opravdu strávili převážně zaučováním. V takovém případě počkejte, až se vaše "angažmá" ve firmě bude blížit obligátnímu jednomu roku.

 

Pokud jste však už během zkušební doby dokončili náročný projekt nebo plníte vyšší objem úkolů než z původní dohody při nástupu do práce vyplývalo, máte na zvýšení platu právo a určitě nebudete se svým požadavkem vypadat u zaměstnavatele špatně. Naopak může i ocenit, že jste se ihned po nástupu pustili do práce s vervou a umíte svou práci i sebevědomě ocenit.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist