Změny, které s sebou přináší stěhování za prací

Práce je dost, ale pouze v určitých městech a lokalitách. Někteří lidé jsou tedy nuceni za prací dojíždět nebo se i s rodinou stěhovat. To s sebou samozřejmě přináší řadu úskalí ve výdajích za cestování, času stráveném dojížděním a dopad to má také na rodinný život. Jak tuto situaci řešit, je lepší za prací jezdit i několik hodin, najít si ubytování v dané lokalitě přes týden, nebo se stěhovat s celou rodinou?
 

Stěhovat se nebo dojíždět?

Nejvíce pracovních příležitostí je tradičně v Praze. Hlavní město nabízí nespočet možností a láká tak mnohé Čechy, Moravany i Slezany. Lidé za prací často dojíždí, zejména pak Středočeši, pro něž cesta do Prahy není zase tak dlouhá, a mnohdy je to rychlejší, než když přejíždíte Prahu z jedné části do druhé. Například z Berouna trvá cesta na okraj Prahy 30 minut. Odborníci apelují na to, že pokud je cesta do zaměstnání delší než 1,5 hodiny, je lepší dojíždět. Dlouhé cestování však není zdravé a zasahuje do rodinného života i pracovního života a není to vůbec zdravé. Člověk pak nemá čas si pořádně odpočinout a většinu volného času stráví na cestách. 
 
Stěhování považuje za vhodné řešení jen minimum Čechů. Bydlení v Praze je drahé a proto se to nevyplatí. Často tedy volí třetí možnost, kterou je ubytovna nebo společné bydlení ve více lidech přes týden v Praze a dojíždění za rodinou o víkendech a svátcích.

Příspěvek na zaměstnanost

Od 1. listopadu mohou zaměstnanci využívat paušální dávku ve výši 50 tisíc Kč, která je na podporu zaměstnanosti. Tento příspěvek by měly vyplácet úřady práce. Podmínkou je však překonání vzdálenosti alespoň 50 km od původního bydliště. Tato částka by měla pokrýt náklady lidem, kteří chtějí pracovat, ovšem bydlí v lokalitě, kde je vysoká nezaměstnanost a za prací musí dojíždět. Tuto možnost vítají nejen zaměstnanci, ale také zaměstnavatelé. Ministerstvo práce chce tímto krokem lehce popostrčit nezaměstnané k větší flexibilitě. Celý projekt je zatím v začátcích a jak moc se vyplatí, to ukáže čas.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist