Zlomenina na teambuildingu? Co všechno může být pracovním úrazem?

Pracovním úrazem nemusí být jen to, když si pracovník pily uřízne prst. Zlomená noha při teambuildingu nebo otřes mozku při uklouznutí v závodní jídelně jsou pracovním úrazem také.

Pracovní úraz se totiž vůbec nemusí odehrát pouze při samotné práci. Zákoním práce přímo říká, že pracovní úraz vznikne při "plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním". A právě tato přímá souvislost otvírá cestu k volnějším interpretacím. Přímou souvislostí totiž zákon a soudy chápají i například úkony potřebné pro práci, které se ale odehrávají před nebo po práci – tedy třeba hygiena a převlékání do pracovního úboru.

accident-adult-african-1539678_1148Do přímé souvislosti spadají i úrazy, které se vám stanou v obědové pauze. Když se tedy v podnikové jídelně říznete nožem, má to stejný charakter pracovního úrazu jako když si říznutí přivodíte pilkou během práce v dílně. Ale pozor, je tu jedna důležitá výjimka. Úrazy při obědové pauze se počítají za pracovní pouze, pokud k nim dojde v prostoru podniku. Pokud si vyrazíte na oběd na meníčko a na rozbitém chodníku si podvrtnete kotník, o pracovní úraz se nejedná.

Činností v přímé souvislosti s pracovním výkonem je i návštěva u lékaře, pokud je na popud zaměstnavatele nebo různá školení a teambuildingy. A to jak pořádané zaměstnavatelem, tak i odbory a také všechna školení třetích stran, která máte od zaměstnavatele nařízená jako součást profesního rozvoje.

Pracovním úrazem je tak nejen popálenina ze svářečského kurzu, ale i zlomená noha z fotbálku na teambuildingu. Pokud tedy byl fotbálek oficiální součástí programu a ne pouze dobrovolnou kratochvíli pracovníků, kteří se nudili, protože došla bečka. S úrazy pod vlivem alkoholu je to obecně trochu složitější. V tu chvíli je obecně lepším řešením nasypat si popel na hlavu, domluvit se lidsky se zaměstnavatelem a nastoupit na neschopenku, než se dožadovat pracovního úrazu.

Jak vidíte, pracovní úraz se může stát i na místech, kde byste ho nečekali. Jedna situace, kdy se o pracovní úraz nikdy nejedná je ale naopak jasně zmíněna – cesta do zaměstnání. Ať se vám po cestě stane cokoli, o pracovní úraz se jednat nikdy nebude.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist