Zkrácený úvazek anebo flexibilní pracovní doba?

Jak vypadá moderní zaměstnavatel? Má prázdnou firmu a víte proč? Protože jeho zaměstnanci mohou využívat možností jako je zkrácený úvazek, flexibilní pracovní doba anebo home office. Zda to je či není vhodné právě pro váš business, to si povíme v dnešním článku.

Kdo ano a kdo ne?

Jste výrobní závod, tak to na flexibilní pracovní dobu rovnou zapomeňte. Třísměnné či dokonce čtyřstěnné výrobní závody, kde je vše naplánováno tak, aby jeden střídal druhého, nemůžou fungovat na principu flexibilní pracovní doby a o práci z domova ani nemluvě. Zkrácený pracovní úvazek by vás ale zajímat mohl. Zaměstnanec, který ví, že v jedno odpoledne jde domů, pracuje výkonněji, než ten co odchází až ve tři. Proč? Jednak je to určitý pocit výčitek, že on si může užít volna dřív než jeho kolegové, ale hlavně jde o to, aby nemusel v práci zůstávat déle, tedy, aby vše stihl. Pokud jste schopní zkrácený pracovní úvazek dobře nastavit, nejlépe tak, aby neustále zaměstnance motivoval, máte vyhráno.

Pravidla flexibilní pracovní doby

Flexibilní pracovní dobu především do firem spíše duševního než výrobního charakteru. Co byste si měli říct hned na začátku?
  • Zda je nutné, aby zaměstnanec skutečně týdne odpracoval 40 hodin.
  • V jaké dny a v kterou hodinu musí být beze zbytku na svém místě a pracovat z firmy.
  • Jak kontrolovat, že zaměstnanec skutečně strávil ve firmě daný čas.
Zaměstnance nemusíte podezřívat, důvěra je mnohdy to, co je nutí pravidla dodržovat. Drobná kontrola se ale hodí. Existuje dnes již množství trackovacích nástrojů, které lze bezplatně použít.

Práce z domova, čili home office

Další průzkum prokázal, že zaměstnanci, kteří pracují častěji z domova, jsou klidnější a výkonnější. Navíc jim nedělá problém pracovat „přesčas“, protože chápou, že ušetří hromadu času na cestování, které díky home office nemusí každodenně podstupovat. Home office je opět častější u firem, které pracují zpravidla online. Pomocí online nástrojů totiž můžete vyřešit spoustu věcí, aniž byste museli být fyzicky na místě. Opět ale platí pravidla, která je nutné zavést, již začátcích. Pro vás důležité je si stanovit, kteří zaměstnanci dostanou tuto možnost a na kolik dní v týdnu. Navíc j zapotřebí ošetřit i komunikaci a zajistit, aby každý zaměstnanec byl v čase home office dostupný stejně jako by seděl vedle v kanceláři.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist