Zkrácené úvazky – výhody a nevýhody

Pracující mladá ženaMáte doma malého školáka a chybí vám hlídání na odpoledne, až přijde ratolest domů? Jste student a potřebujete více času na školu? Anebo máte dlouhodobě nějakou vážnou nemoc, která vám neumožňuje být v práci celou pracovní dobu? Ať už je váš důvod jakýkoli, máte možnost využít zkrácených pracovních úvazků.

Plný úvazek je v současné době podle zákona čtyřicet hodin týdně, o zkrácený úvazek se tak jedná vždy, když je počet odpracovaných hodin menší. Odvádíte však sociální i zdravotní pojištění a daň z přijmu, stejně jako ostatní zaměstnanci. Ani o nárok na dovolenou samozřejmě nepřijdete, nemusíte se bát. 

Zkrácené úvazky s sebou nesou mnoho výhod, ale také i určitá rizika. Například když máte práci smluvně třeba na čtyři hodiny denně, ale zaměstnavatel nebo kolegové vám přidávají úkoly i v době, kdy už máte odcházet pryč nebo jste dokonce dávno doma. Je třeba si uvědomit, že více hodin stejně proplaceno nedostanete a zbytečně se tak okrádáte o volný čas, který potřebujete věnovat sobě nebo rodině. Připomeňte si, že volný čas byl pravděpodobně hlavním důvodem, proč jste zkrácený úvazek hledali.

Jak se proti tomuto zneužívání účinně bránit? Nutností je mít všechny tyto informace uvedené v pracovní smlouvě, včetně doby odchodu z práce, tak to nezapomeňte. Vhodné je také nechávat pracovní telefon v zaměstnání a nenosit si ho domů, pokud nemusíte. Nebudete tak po večerech řešit pracovní hovory.

Mít zkrácený úvazek se vyplatí všem, kteří mají povinnosti nebo životní okolnosti, které neumožňují pracovat plných osm hodin denně. Pokud jste třeba student, aktivní důchodce nebo maminka s malými dětmi, volný čas se vám bude určitě hodit. Pokud zaměstnavatel kratší úvazky nabízí a víte, že je to pro vás ideální řešení, zažádejte si o něj.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist