Zaměstnavatel chce cizí jazyky, ale na jaké úrovni?

Jazyková vybavenost. Mantra dnešní doby. Pokud umíte jen dobře anglicky, části zaměstnavatelů to už nestačí a chtějí více. Druhý nebo dokonce třetí jazyk. Žadatelé o práci jsou tak někdy ve stresu, že kvůli jazykům neseženou dobré místo. Často zbytečně.

 shutterstock_315858866_501

Žadatelé o práci se dají v otázce cizích jazyků rozdělit na dvě skupiny. Jedni se podceňují a někdy znalost jazyka zamlčí úplně, pokud si myslí, že v něm nejsou příliš dobří. Druhá skupina se snaží prodat a své schopnosti zveličuje.

 

Pokud ovládáte třeba základy španělštiny, ale na rozhovory s rodilými mluvčími to není, tak to tak řekněte. Zaměstnavateli může stačit, když budete schopni rozumět dokumentům v cizím jazyce. Případně se vám jazykovou úroveň pokusí zlepšit sám pomocí kurzů, pokud bude vědět, že aspoň základy zvládáte.

 

Pokud se vykreslíte v příliš dobrém světle, velmi pravděpodobně to personalista odhalí. Firmy, které si na znalosti cizích jazyků zakládají, často vedou minimálně část přijímacího pohovoru v cizím jazyce. A tam už se za nic neschováte.

 

Někdy můžete požadavky firem odhalit už z inzerátu. Pokud v pracovní nabídce vidíte frázi druhý jazyk výhodou, zaměstnavateli bude pravděpodobně stačit i horší znalost daného jazyka. Pokud naopak je cizí jazyk podmínkou, můžete si být skoro jistí, že musíte být v jazyce dobří a že si vás u pohovoru z jazyka i vyzkouší.

 

Stejně jako by měli být upřímní a soudní zaměstnanci, měli by takoví být i zaměstnavatelé. Při vypisování pracovních pozic buďte k uchazečům přímí. Napište přímo do inzerátu zda stačí angličtina nebo zda je nutný i další cizí jazyk, na jaké úrovni, zda pasivní nebo aktivní. Ideálně představte nutné jazykové kompetence přímo na ukázce náplně práce. Pokud bude náplní práce telefonování se zahraničními partnery, neschovávejte tuto informaci do obecných frází nebo nedejbože až na pohovor. Ušetříte čas uchazečům i sobě.

 

Někteří v honbě za co nejlepšími zaměstnanci hledají na místa, kde stačí průměrná angličtina uchazeče, kteří mají jazykovou vybavenost odpovídající vyšším a přestižnějším postům. Takoví zaměstnanci ale budou žádat buď rychlý profesní růst na pozici, která bude odpovídat jejich schopnostem, nebo rychle zamíří na vyšší post u konkurence.

 

Nejlepší je být sebevědomý, ale upřímný. To platí pro uchazeče o práci i pro zaměstnavatele.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist