Zaměstnanec není jednou starostí personalisty, za to je tou nejdůležitější!

Když se řekne personalista, mnohým se spíše vybaví mzdová účetní, ale to je chyba. Správný personalista, či HR manager je tak trošku psycholog, markeťák, účetní a taky kámoš, ze kterého se holt někdy stává šéf...

Tak trochu psycholog

Když personalista prochází s potencionálními zaměstnanci výběrovým řízením musí vnímat nejen zkušenosti a znalosti uchazečů, ale také drobné odchylky v jejich chování. Na každém pohovoru se totiž snažíme tvářit co nejlépe a tak se občas přetvařujeme. Správný personalista je ale tak trochu psycholog a dokáže z vás vycítit to pravé na míle daleko. Musí být taky trošku věštec, aby zvolil toho správného zaměstnance, který nejenže má již teď slušné hodnocení, ale do budoucna se bude chtít dále zlepšovat pro dobro firmy.

Něco mezi markeťákem a obchodníkem

Musí umět prodat volné pracovní místo i svou firmu. Je tedy tak trochu obchoďák a tak trochu markeťák. Bez správného vyjednávání a prodejních argumentů, nebude konkurenceschopný. Vše to ale musí zabalit do lidské a vizuálně přijatelné formy. Často jsou letáčky, e-maily a jiná více méně korespondence jediný způsob, jak komunikovat se všemi současnými zaměstnanci najednou.

Právník i účetní

V neposlední řadě je také trošku právníkem a účetní. Měl by vědět, jak vypadá pracovní smlouva a co znamenají jednotlivé dodatky. Pokud se uchazeč zeptá jaký bude jeho nástupní plat, měl by vědět co je superhrubá, hrubá a čistá mzda a měl by umět v rychlosti vypočítat mzdu se specifickými úlevami na dani. Správný personalista se pozná totiž tak, že potencionálnímu zaměstnanci poskytne takový komfort, jako by už ve firmě byl.

Kámoš z baru a tvrdý šéf

Samozřejmě je občas přátelský. Jedině tak se může dozvědět o trápení, která zaměstnance potkávají. Když se někdo během několika dní rapidně zhorší, nemusí to nutně znamenat vyhazov. Mnohdy stačí se zaměstnancem promluvit a vyslechnout ho. Naopak musí umět být i tvrdý a nekompromisní v okamžicích, které si to jednoduše žádají.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist