Víte, jak správně napsat životopis?

Hledáte novou práci a přemýšlíte, jak napsat správně životopis? Mějte na paměti, že právě CV (z angličtiny curriculum vitae) a motivační dopis jsou vaší vizitkou pro budoucího zaměstnavatele. Životopis je potřeba napsat tak, aby byl dostatečně přehledný, výstižný a zároveň stručný. 

Strukturovaný životopis je vaší vstupenkou k pohovoru

ŽivotopisPokud si chcete najít novou práci, bez kvalitně zpracovaného životopisu se zkrátka neobejdete. Můžete si jej připravit jednoduše v libovolném textovém editoru a doplnit jej fotkou. Nejjednodušší cestou je vyhledat si na internetu některý z generátorů, který vám usnadní práci. Prostřednictvím internetového formuláře vyplníte veškeré důležité údaje o sobě a nakonec si hotové CV stáhnete k sobě do počítače. 

Jak by měl životopis vypadat?

Začněte osobními a kontaktními údaji. Jako první každého zaměstnavatele zajímá, jak se jmenujete, kolik je vám let, kde bydlíte, přidejte také kontakt na sebe (telefon a email). Hned na začátek můžete přidat fotku, přeci jen s fotkou působí životopis více osobně. 
 
Poté se zaměřte na přehled dosavadní praxe v zaměstnání. Začněte od nejstaršího data až po současnost. Opět stručně, stačí jen rok nástupu, název zaměstnavatele, pozice a případně rok ukončení. Můžete stručně napsat i pracovní náplň. Do tohoto výčtu patří také rodičovská dovolená. 
 
Dále uveďte vzdělání. Základní školu můžete vynechat, začněte střední školou, pokračujete vysokou nebo vyšším odborným vzděláním, přidat můžete také absolvované kurzy či školení, z nichž máte certifikát. Opět se snažte psát struční a chronologicky, aby to bylo pro budoucího zaměstnavatele výstižné a přehledné. 
 
Nakonec přidejte své benefity, tedy jazykové schopnosti. Zmiňte, jaké jazyky ovládáte, a na jaké úrovni. Vždy podle pravdy, je totiž velmi pravděpodobné, že si budoucí zaměstnavatel na pohovoru vše osobně prověří. 
 
Nezapomeňte zmínit další schopnosti a dovednosti, například účetnictví, znalost počítače, psaní všemi deseti a jiné. Na závěr dejte vlastnoruční podpis, ideálně naskenovaný. Působí to důvěryhodněji. 

Pár praktických rad na závěr

Životopis by měl mít danou strukturu, neměl by být příliš dlouhý ani krátký. K dovednostem pečlivě vybírejte to, v čem jste opravdu dobří, a co můžete zaměstnavateli nabídnout navíc. Opět platí, že méně je někdy více. Není dobré se příliš chválit, ani podceňovat.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist