Udělejte z lenosti svou přednost, a to i při pracovním pohovoru

V dnešním uspěchaném světě je lenost téměř sprosté slovo. Kdo chce něčeho dosáhnout, musí podle knih i odborníků pořád něco dělat a zaměstnávat se mnohdy zbytečnostmi, protože to tak je zvykem. Vy jste ale líní, a to je vaše obrovská výhoda. No vážně. Jen díky tomu umíte možná dělat věci jinak, efektivněji a často i lépe. A po tom přece každý zaměstnavatel touží.

shutterstock_219931741_562„Ty jsi neskutečně línej, z tebe nikdy nic nebude,“ slyšel aspoň jednou za život každý z nás. V moderním světě se nahlíží na nicnedělání jako na negativní věc, kterou je třeba omezit. Je to jednak pozůstatek našich předků, protože dřív se zkrátka pracovalo pořád, protože to bylo potřeba. Zároveň je to také odrazem uspěchané doby, kdy všichni musí neustále něco stíhat.

A pak v tom všem zmatku a rychlosti nadejde den pracovního pohovoru a velmi často také otázka na vaše slabiny a jestli je umíte identifikovat. Není jasné, jestli tím personalisté cílí na sebereflexi žadatelů o práci, nebo předpokládají, že žadatel na sebe neschopnost vstát do práce včas práskne už na pohovoru. Cílem tohoto článku však není rozkrývat taje povolání personalistů, ale předložit jednoduchý návod, jak využít svou negativní vlastnost, jako něco výhradně pozitivního.

Líní lidé jsou ve skutečnosti často schopni dosahovat daleko lepších pracovních výsledků než ti, kteří ze sebe na pracovišti sedřou kůži. Důvod už dokonce osvětlili i vědci. Lidé, kteří mají splnit nějaký úkol a před jeho splněním jsou „líní“, v části svého mozku nevědomky promýšlí nejefektivnější možné řešení daného problému. Tak aby šlo převést do praxe, ale zároveň, aby si ušetřili co nejvíce námahy.

Na druhou stranu těžce pracující s ničím novým nepřijde a bude jen opakovat stejnou těžkou práci stále dokola, protože mu nezbývá kapacita na vymýšlení lepšího řešení.

Není pak náhodou, že lidé, kteří o sobě veřejně prohlašují, že jsou líní, stíhají ve skutečnosti daleko víc věcí. Pokud personalistovi na otázku o svých pracovních slabinách odpovíte svou kvalitně zformulovanou leností, je velká pravděpodobnost, že si vás ze stohu žádostí vyčlení. Pokud chce zaměstnance, který přinese podniku nadhodnotu, máte velkou šanci. Pokud touží po robotovi, který stokrát zopakuje to samé – poctivě, ale neefektivně - nejspíš neuspějete. Ale pak je zde zásadní otázka: Opravdu byste takovou práci chtěli?  

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist