Tři způsoby rekvalifikace

Trh práce je velmi nestabilní svět. Některé profese vznikají, jiné zanikají, a tak se může stát, že uchazeč má praxi v oboru, o který už není velký zájem. Místo čekání na volné místo někteří volí radši rekvalifikaci. Ta je cestou i pro uchazeče bez atraktivní praxe nebo titulu, kteří chtějí být pro zaměstnavatele atraktivnější.

Kromě zvýšení šance na pracovní uplatnění má rekvalifikace ještě jeden pozitivní rys. Zvýší vám podporu v nezaměstnanosti. Ne ale každá. Není totiž rekvalifikace jako rekvalifikace. Existují tři základní typy a každý má svá pravidla.

 welder-3373370_1280_1280

Rekvalifikace od úřadu práce

Nejčastější a pro uchazeče i nejjednodušší možnost. Kurz zařídí i zaplatí úřad. Uchazeč musí jen říct, že má o rekvalifikaci zájem a dohodnout se s úředníky na vhodném oboru. Ti posoudí, zda je pro uchazeče kurz vhodný, zvýší jeho uplatnění na trhu práce, a zda je po vybrané profesi poptávka.

Úřad práce plně platí kurzovné a navíc má uchazeč nárok i na vyšší podporu v nezaměstnanosti. Během kurzu bude dostávat 60 % průměrného měsíčního čistého příjmu z posledního zaměstnání. Úřad práce po domluvě může přispět i na další náklady spojené s kurzem. Třeba jízdné nebo pojištění.

 

Rekvalifikace od jiné organizace

Rekvalifikaci si můžete zařídit i sami. Existuje mnoho organizací, které zajišťují akreditované pracovní kurzy. Jejich seznam lze najít na webu ministerstva školství.

Pokud chcete, aby vám úřad kurz proplatil, musíte se předem dohodnout s úředníky na pracáku. Ti musí kurz schválit. Při rekvalifikaci od soukromé akreditované organizace také žadatel nedostává podporu v nezaměstnanosti.

 

Rekvalifikace zajištěná zaměstnavatelem

U této varianty je jeden podstatný rozdíl. Netýká se nezaměstnaných. Při této rekvalifikaci jde o školení zaměstnance a zajišťuje ho zaměstnavatel. Ten může chtít, aby jeho zaměstnanec získal nové dovednosti, popřípadě může nabídnout smlouvu nezaměstnanému a poslat ho na rekvalifikaci už jako svého zaměstnance, čímž si zajistí, že ho nezaměstná konkurence. 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist