Tři schopnosti zaměstnanců, které jsou ještě důležitější než dřív

Spolehlivost, samostatnost, práce s technologiemi, proaktivní přístup a další fráze z pracovních inzerátů zná každý, kdo se někdy ucházel o práci. Něco na nich je, ale zároveň jde často jen o prázdná slova, která se do inzerátů dávají „aby tam něco bylo".

Před pár týdny tu ale probíhal velký test pracovních schopností vlastně celonárodně. Všimli jste si ho? Skrýval se pod slovy jako pandemie, sociální odstup a home office.

Fungování mnoha firem se otočilo vzhůru nohama a vedení i řadoví zaměstnanci se často museli ze dne na den adaptovat na zcela nové pracovní podmínky a postupy. Při nich vynikly některé schopnosti zaměstnanců, které budou v budoucnosti čím dál důležitější.

Práce s technologiemishutterstock_708765979_1204

Už před pandemií byla schopnost pracovat s novými technologiemi a aplikacemi zaměstnavateli ceněná. Když pak přišla nutnost přerušit chod kanceláří a dlouhé týdny pracovat z domu, stala se z toho doslova nutnost.

Schopnost logovat se na dálku do sdílených online prostředí a pracovat v nich, vykazovat práci, komunikovat s kolegy, zákazníky, klienty. Rychle se v takových aplikacích zorientovat případně přímo najít takovou, která bude nejlépe vyhovovat požadavkům firmy. Z toho všeho se stala nutnost. Kdo ze zaměstnanců byl při takové práci jako ryba ve vodě, tak rozhodně získal plusové body.

Samostatná práce

Nikdy dříve se tak snadno neprojevilo, když někdo není schopný samostatně pracovat. Co vypadá jako samozřejmost, to pro spoustu lidí vůbec samozřejmé není a bez nadřízeného za zády jim chybí jak cit pro sebeorganizaci, tak zodpovědnost splnit všechny úkoly.

Při práci z domu se diskuze omezí většinou na to, že se tak odhalí lenoši, kteří pracovní dobu proflákají. Realita je ale taková, že ještě více se projeví nesamostatnost. Lenoch je lenochem i v kanceláři, ale umění samostatně pracovat a práci si organizovat se naplno ukáže až ve chvíli, kdy běžná kancelářská organizace zmizí.

Dobří komunikátoři a organizátoři

„Po obědě si sedneme na ten projekt jo?" Tuhle větu jde slyšet každý den v každé kanceláři. Cokoli není jasné, cokoli se musí upřesnit, probrat, na to si jde sednout a téměř donekonečna nad problémem diskutovat. Když jsou od sebe ale lidi kilometry daleko a spojuje jen videohovor, je najednou všechno složitější.

Už jen ta možnost povídat si z očí do očí, v reálném čase vidět mimiku, slyšet tón hlasu, možnost si něco nakreslit na papír, podívat se do tabulky v počítači. Všechno je rychlejší a jednodušší.

V minulých měsících se hodně projevilo, kdo umí jasně a efektivně komunikovat. U pracovních týmů, kde komunikace vázne vázlo i plnění úkolů. 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist