Syndrom vyhoření, prokrastinace nebo prostě jen lenost?

Dnešní doba se na rozdíl od minulých let vyznačuje silnou zainteresovaností směrem k zaměstnanci. Ten už není chápán pouze jako nástroj výdělku, kterého lze snadno vyměnit. V posledních letech klesá nezaměstnanost, nejvyšší úbytek je patrný právě v roce 2015. Proto je stále těžší najít kvalitní zaměstnance. Snaha získat kvalitní zaměstnance, na kterých a vlastně se kterými plánujete pracovat nejen po stránce firemního zisku, ale také osobního a pracovního růstu, vede ke spokojenějším zaměstnancům a lepším výkonům.
 
Společně s chutí zaměstnance vzdělávat a investovat do něho peníze, rostě také tlak, kterým na něj působí zaměstnavatel. Tento tlak může přerůst v nejrůznější problémy. Zpravidla se nejprve odrazí v rodinných vztazích a pak ve výkonnosti. Jak ale poznat zaměstnance, který je přepracovaný a může snad dokonce trpět i syndromem vyhořením před těmi, kteří jen prokrastinují nebo jsou líní? Těžká otázka, na kterou nelze odpovědět jednou větou.

Vyhoření anebo lenost? Poznejte svého zaměstnance!

Opravdu kvalitní zaměstnanec není jen pasivním článkem řetězce, je aktivním členem týmu, který má chuť sám sebe neustále vzdělávat a zlepšovat své pracovní výkony. Právě u těchto zaměstnanců hrozí syndrom vyhoření. Jak ale poznat, že je to případ vaší firemní jedničky? 
 
Musíte si uvědomit, že ženy a muži jsou odlišní. Úspěšná žena bude chtít být nejlepší ve všem. Často to obnáší každodenní vyčerpání, které zpravidla vede právě k syndromu vyčerpání, proč? Žena chce být totiž dobrou matkou, hospodyňkou, uklizečkou (ať už to přizná nebo ne, raději si uklidí sama a bude teprve ta pravá hrdinka) a samozřejmě také manželkou. Mohlo by se zdát, že na práci už moc času nezbývá, ale opak je pravdou. Právě kolem práce se zpravidla točí celý její den. Místo aby si na chvíli odpočinula, alespoň po cestě z práce, raději zapne přehrávač, kde se učí další světový jazyk. Abyste nepřišli o dobrou zaměstnankyni, doporučujeme, domluvit se na flexibilní pracovní době a možnosti práce z domova, čili home office.
 
Muži jsou na rozdíl od žen zaměření spíše na jeden cíl a jdou si tvrdě za ním. Práci o domácnost a děti přenechávají ženě a pravý význam sousloví „postarat se o rodinu“ chápou spíše jako finanční než citovou oporu. Muži často obětují vše, i sebe sami pro jeden jediný cíl. Syndrom vyhoření většinou přichází v okamžiku, kdy zjistí, že se léta ženou za něčím nedosažitelným. Nepřetěžujte své mužské zaměstnance a snažte se ocenit vše, co budete brát za důležité. Slova chvály jsou pro může jako druhý. 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist