Strašák jménem propouštění

Mohlo by se zdát, že propouštění se bojí jen a pouze zaměstnanci. Pro zaměstnavatele to ale také není procházka růžovou zahradou. Propouštění totiž znamená, že firmě něco nevychází. Buď klesají objednávky, nebo není dobrá sezóna. Jak by se ale taková firma měla zachovat směrem k zaměstnancům? Řekněme si pár pravidel, jak se rozloučit i s dlouholetými zaměstnanci.
 

Řekněte sbohem tím nejlepším možným způsobem

Říká se, že člověk, který má pozitivní zkušenost, řekne o ní dalším třem lidem. Naopak pokud zažije něco negativního, je schopný to říct až jedenácti lidem. Právě proto, byste se měli pokusit propouštět lidi s lidskostí a skutečnou lítostí. Zaměstnanec by měl i v tomto nepříjemném okamžiku cítit loajálnost.
 
Pokud je zapotřebí propouštět větší množství lidí, přiznejte proč tomu tak je. Projevte lítost a oceňte každého jednotlivého člena týmu (pokud je to alespoň trochu možné). Nespokojte se jen s jednoduchým „Máte padáka“. To umí říct každý a neřeší to situaci. Ukažte, že jste ochotní sdílet starosti se zaměstnancem a nabídněte jim alternativní práce v kraji.
 

Když je zaměstnanců moc a práce málo

Ať už pracujete ve výrobě, nebo administrativě, můžete se setkat s tím, že se velký počet zakázek, zúží do několika klientů. Zaměstnanci musí v rámci úspory odejít za jinou prací, ale vám stále zůstávají některé práce, které prostě někdo udělat musí, přestože to není na fulltime. V tomto okamžiku doporučujeme tzv. personální leasing. Jedná se o službu, kdy k vám zaměstnanec přijde pracovat na domluveném úkolu a po jeho splnění zase odejde. Nemusíte zaměstnance přijímat a následně ani propouštět. Jedná se o vhodnou alternativu pro menší firmy.
 
Jak už bylo řečeno, propouštění není lehké ani pro jednu stranu. Zaměstnanci přijdou o stálý příjem a zaměstnavateli se snižuje objem výroby. Ale i v takové situaci se můžeme chovat lidsky, projevit lítost a najít řešení.

 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist