Služební auto a daň z příjmů

Služební auto poskytuje některému ze svých zaměstnanců přibližně tři čtvrtiny firem. U některých pracovních pozic je to prakticky nutnost, jindy je to spíše benefit. Často má zaměstnanec vůz i pro osobní účely.

 

tarutoa-ort5gpa3x2u-unsplash_748Mít pro osobní účely služební auto je velmi příjemný benefit, oproti nákupu vlastního vozu určitě pro zaměstnance i výhodný. Ale zcela bez nákladů to samozřejmě není. Kromě paliva je tu ještě jedna položka, se kterou je nutné počítat. Bezplatným používáním služebního automobilu pro soukromé účely vzniká zaměstnanci nepeněžní příjem. A ten se samozřejmě daní.

 

Sazba je pro zjištění základu daně z příjmů a zdravotního a sociálního pojistného určena zákonem, který říká, že "Poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně motorové vozidlo k používání pro služební i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla". U aut pořízených na leasing se sazba počítá vstupní ceny pronajímatele a pokud služebních aut užíváte střídavě více, počítá se 1 % z ceny nejdražšího auta.

 

Převedeno do reálného světa. Pokud má pan Ladislav hrubý měsíční příjem 40 tisíc korun, tak při užívání auta s pořizovací cenou 600 tisíc korun se mu ke mzdě přičte každý měsíc 1 % pořizovací ceny vozu. Pro potřeby daně z příjmů a odvodů se mu tedy bude počítat, jako by jeho hrubá mzda byla 46 tisíc. Daň a odvody se mu pochopitelně odečtou od původní čtyřicetitisícové mzdy.

 

Pan Ladislav si tak domů odnese 27 755 korun. Pokud jeho kolega se stejnou výší platu služební auto nevyužívá, vydělá si za měsíc 29 630 Kč.

 

Státu je přitom jedno, zda auto opravdu využíváte nebo jak často ho využíváte. Důležité je jen to, zda je vám oficiálně pro soukromé účely přiznané.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist