Rozšiřování HR do jiných oborů

Když se podíváme zpět na to, jak vypadal pracovní pohovor před 30 lety a jak vypadá dnes, mnohým je jasné, že se tento obor posunuje. Asi největší změnou je vyčlenění a definice pravomocí a odpovědností oboru jako takového. Zatímco dříve (a v mnoha menších firmách i dnes) HR oddělení nemělo své místo, dnes je tomu jinak. HR získává postavení nejen v rámci firmy, ale také TOP managementu. Jaké největší změny se udály a jak je nutné na HR a personalistiku pohlížet nyní? Na tyto otázky si odpovíme v dnešním článku.

HR a nové metody

Velkého pokroku dosáhlo zaměstnávání jako takové. Nyní neznáme pouze HPP a nejrůznější dohody, je to ho víc a stále aktivněji tyto metody využíváme. Je to třeba outsourcing, konzultanství, personální leasing a mnoho dalších metod, které jsou poměrně nové, ale otevírají další možnosti v podnikání.

HR a IT

HR proniká čím dál více i do jiných struktur společnosti. Nejčastěji však do IT. Každý den personalista využívá počítač, odesílá pravidelné newslettery a aktualizuje stránku o volných pracovních pozicích. Jak by takový pracovní den vypadal bez technologií si dnes umí jen málokdo představit.

HR a marketing

Každý správný personalista či HR manažer musí umět víc, než jen zvednout telefon a obvolat potencionální uchazeče o zaměstnání. Dnes již musí být dobrý marketér. Musí vědět, proč je firma dobrá a proč by v ní chtěl každý pracovat. Najít tzv. USP (tzn. unique selling proposition) a umět ho prodat. Totiž rozdíl mezi normální výrobní firmou a výrobní firmou s USP je docela jasný, v té druhé prostě chcete pracovat.

HR a vztahy

Na závěr to nejdůležitější a nejčastěji zapomínané – HR je hlavně o lidech a vztazích. Pokud je člověk v práci anebo v životě nešťastný, nemůže vydávat 100% výkony. Je důležité se zaměstnanci mluvit a dát jim prostor vyjádřit své pocity. Formu, kterou zvolíte, necháme na vás. Nejčastěji to bývá krabice s nápady, e-mailová schránka, kam mohou zaměstnanci posílat své podněty anebo pravidelná schůzka s vedením. Dejte svým zaměstnancům prostor na nápady, ale i stížnosti, a pokud budou alespoň některá jejich přání naplněna, odvděčí se vám maximálním nasazením.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist