Průvodce OSVČ pro studenty – Na co si dát pozor a v čem mají studenti výhodu II

Osoba samostatně výdělečně činná je člověk, který nemá zaměstnavatele a oficiálně pracuje na „vlastní triko“. V posledních letech pozorujeme vzestupný zájem o zřízení živnosti, tedy o to stát se takzvaným OSVČ. Obzvlášť mezi studenty se jedná kromě dohody o provedení práce (DPP) a dohody pracovní činnosti (DPČ) o velmi oblíbený způsob pravidelného přivýdělku.

shutterstock_257830996_1167V posledním článku jsme si řekli, jaké je základní vymezení osob samostatně výdělečně činných a popsali jsme si jejich základní práva a povinnosti. Dnešním tématem jsou daně a ostatní výdaje, které studenta na jeho cestě k vysněnému podnikání čekají. Celé se to může zdát jako věda, ale studenti mají oproti ostatním OSVČ situaci značně ulehčenou.

Hlavní výhoda studentů je, že stát jejich podnikání až do dovršení věku 26 let považuje za vedlejší činnost. A pokud je činnost zapsaná jako vedlejší, platí se méně peněz na pojištění, v určitých případech dokonce žádné peníze. Obvykle rozdělujeme typy pojištění, které představují výdaje pro OSVČ, jako sociální, zdravotní a nemocenské pojištění.

Nejsnazší je to v případě zdravotního pojištění. Pro studenty obecně platí, že za ně platí zdravotní pojištění stát. V případě, kdy současně jsou i OSVČ, vypočítává se jejich zdravotní pojištění od příjmů, které v daném roce mají, a to až od druhého roku činnosti.

Totéž platí i u sociálního pojištění, které studenti platí až druhý rok, a to pouze v případě, že přesáhnou roční příjem, který je vyšší než 2,4násobek průměrně mzdy. To se studentům, kteří to s podnikáním myslí vážně, často daří. Je to spíše ochrana těch, kteří se nesetkají s úspěchem a nemusí tedy krom dalších výdajů z neúspěšného pokusu platit ještě pojištění.

Nemocenské pojištění, stejně jako důchodové pojištění je pro studenty dobrovolné, což znamená, že v případě zájmu se na něm mohou podílet, konkrétně u nemocenského pojištění sazbou 2,3 %. Studenti také mohou uplatnit slevu na studenta, o kterou bude snížena jejich daňová povinnost v případě, že musí daň platit. Například v roce 2017 to byla částka přes čtyři tisíce korun, což pro studenta rozhodně nejsou malé peníze a rovnají se často měsíčnímu nájmu ve společném bytě.

V příštím článku se zaměříme na výdaje, které jsou spojeny přímo s podnikáním a souvisí tedy s praktickým výkonem samostatné výdělečné činnosti.

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist