Průvodce OSVČ pro studenty – Na co si dát pozor a v čem mají studenti výhodu I

Osoba samostatně výdělečně činná je člověk, který nemá zaměstnavatele a oficiálně tedy vykovává práci lidově řečeno na „vlastní triko“. V posledních letech pozorujeme vzestupný zájem o zřízení živnosti, tedy o to stát se takzvaným OSVČ. Obzvlášť mezi studenty se jedná kromě dohody o provedení práce (DPP) a dohody pracovní činnosti (DPČ) o velmi oblíbený způsob pravidelného přivýdělku.

shutterstock_553981657_576OSVČ se může obecně stát kdokoli, kdo je plnoletý, plně svéprávný a bezúhonný. Neplatí to samozřejmě pro všechny živnosti, některé vyžadují splnění dalších podmínek. Tento článek se však věnuje primárně studentům, a proto se budeme zabývat jen živnostmi volnými, tedy takovými, ke kterým není nutná žádná další kvalifikace. Tyto živnosti jsou totiž mezi studenty nejoblíbenější a nejčastější.

Celý proces založení živnosti začíná v momentě, kdy jste rozhodnutí, v jaké oblasti chcete živnost vytvořit. Na úřadě po vás budou chtít vybrat kolonku, do které váš podnikatelský záměr spadá. U frekventovaných finančních poradců je to například „zprostředkování obchodu a služeb“. Někdy je poměrně těžké správně podřadit vaše podnikání, nicméně vždy poradí internet a nebo referent na živnostenském úřadu.

V případě, že máte vybranou oblast, je čas vyrazit na živnostenský úřad a jako doklad stačí pouze občanský průkaz. Následně zaplatíte tisíc korun a bude vám vystaveno živnostenské oprávnění (dříve živnostenský list). Pokud uvedete, že jste student, bude vám živnost založena jako živnost vedlejší, ze které plynou jisté výhody.

Pokud byste si nyní mysleli, že máte vyhráno, nebude to tak docela pravda. Asi vás nepřekvapí, že největšími strašáky všech studentů OSVČ, jsou daně, daňová přiznání a sociální a zdravotní pojištění. Aspoň u toho posledního vás potěšíme, protože po dodání potvrzení o studiu můžete snížit zdravotní a sociální pojištění až na nulu (pouze do určité hranice zisku, první rok však automaticky) a neplatíte tedy nic.

V příštím článku se podrobněji podíváme na to, za jakých okolností podává student jako osoba samostatně výdělečně činná daňové přiznání a na co je třeba si dát pozor, abyste neporušili zákon.

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist