Propouštění, jak ho udělat jednodušším

Propouštění je slovo, které nikdo nemá moc rád. Jedná se o předzvěst něčeho zlého. Tedy hlavně pro zaměstnance. Těm to přinese jen týdny a měsíce strávené na úřadu práce. Za to zaměstnavatel většinou na propouštění vydělá. Jako majitel či manažer firmy byste měli myslet na to, že zaměstnanci jsou většinou to nejdůležitější, co máte. Ať už si je chcete nechat, nebo je máte v plánu vyhodit. To nejdůležitější, nespočívá v práci zaměstnance, ale v jeho názoru a vlivu na okolí. Pokud se s ním v neshodě rozejdete, řekne každému, co je vaše firma zač a minimálně třetinu těchto lidí osloví jeho nevraživost a také vás nebudou mít rádi. Tohle je ale věc, kterou si málokdo uvědomuje, a to je chyba. 
 

Při propouštění byste měli vytvořit vztah a ukázat emoce a lítost. O propouštění je dobré dát vědět zaměstnancům zavčasu a nejlépe všem. Nejhorší je, když se začnou šířit řeči, které navíc nejsou ani pravdivé. Jednotlivé zaměstnance, kterých se to bude týkat, soukromě oslovte. Nejlépe e-mailem, nebo dopisem, který dorazí do jejich bytu či domu, anebo osobně. Udělejte to ale tak, aby ostatní zaměstnanci neměli tušení, že si vybrali zrovna tohoto člověka, nemusí mu to být příjemné. Osobně se s nimi sejděte a vysvětlete důvody, proč zrovna on či ona a navrhněte možnosti. Pokud se domluvíte s obdobnou firmou na přijímacím řízení pro ty, které vy vyhazujete, je to šance, které se chopte. Kdyby byli schopni zaměstnat, alespoň třetinu těch, které vy vyhodíte, máte možnost ke komunikaci. 
 
Mějte k dispozici i personalistu, který jim pomůže s hledáním nové práce, alespoň ze začátku. Udělejte prostě všechno pro to, aby byl odchod zaměstnanců, co nejklidnější a aby každý propuštěný mohl o vás a vaší firmě říct, že je to „sakra dobrá firma“. Zachováte se slušně, vytvořit možnost komunikace i s veřejností, nikoli jen se zaměstnanci a díky tomuto gestu, které vás nebude stát tolik úsilí, si vytvoříte pevnou základnu pro další komunikaci.


 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist