Proplacení dopravy na služební cestu. Kolik a za co?

Když vás zaměstnavatel pošle na služební cestu, máte nárok na proplacení celé řady výdajů. Výše náhrad záleží na délce a místě cesty i na tom, zda jste státní zaměstnanec nebo pracujete v soukromém sektoru.

Za pracovní cestu se považuje každá cesta, na kterou je zaměstnanec vyslán svým zaměstnavatelem za účelem plnění pracovních úkolů mimo své pravidelné pracoviště. S tím je spojena celá řada nákladů. Pojďme si ukázat konkrétní čísla.

Proplacení dopravy

adult-blur-business-1266017_800Pokud cestujete hromadnou dopravou (autobus, vlak), zaměstnavatel má povinnost proplatit vám jízdenku. Při delších cestách to platí i pro letenky či lodě. Zda vám zaměstnavatel proplácí pouze standardní místenky nebo můžete cestovat bussiness class či první třídou záleží na interních směrnicích ve vašem zaměstnání a není to zákonec upravováno. Mějte však před cestou jasno, ať se vyhnete nepříjemnému a drahému nedorozumění. Hodí se vědět, že propláceným typem osobní dopravy je i taxi.

Při cestě autem musí zaměstnavatel proplatit pohonné hmoty. Způsobů je několik. Buď má vyhrazenou platební kartu přímo pro tento účel, vyplatí peníze zpětně proti účtence z pumpy nebo se bude řídit paušální cenou za kilometr. Tu stanovuje MPSV a pro rok 2019 jsou paušály následující:

  • Natural 95 33,1 Kč za litr
  • Natural 98 37,1 Kč za litr
  • Nafta 33,6 Kč za litr

Kromě benzínu se u vlastních aut ještě proplácí i opotřebení auta. U osobního auta jde letos o 4,1 Kč za kilometr, pro nákladní auta a autobusy je částka dvojnásobná. Motorky a tříkolky mají sazbu 1,1 Kč za kilometr.

Podmínky pracovní cesty se určují nejčastěji formou cestovního příkazu. Ten obsahuje všechny základní podmínky jako od kdy do kdy pracovní cesta trvá, místo nástupu a ukončení pracovní cesty, způsob dopravy a další podmínky pracovní cesty.

Při vydání příkazu musí zaměstnavatel přihlédnout k zájmům zaměstnance. Například ho nenutit kvůli úspoře v místě pracovní cesty strvat zbytečně dlouhý čas nebo mu nařídit viditelně nevýhodný cestovní prostředek. Na druhou stranu zaměstnanec nesmí určené podmínky pracovní cesty svévolně měnit. Pokud mu v příkazu něco nevyhovuje, o zmenu musí usilovat po vzájemné dohodě se zaměstnavatelem.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist