Přo stěhování firmy myslete hlavně na zaměstnance II

Změny pracoviště mají velký vliv na spokojenost zaměstnanců a jsou i jedním z nejčastějších důvodů výpovědí. Čas od času ale tuto otázku musí řešit velká část firem. Jak tedy zařídit, aby vše proběhlo hladce?

 

Zaprvé se zaměstnanci o důležitých změnách diskutujte. Co jim v současných kancelářích nevyhovuje, co by chtěli zlepšit a s čím jsou naopak spokojení. Dejte jim prostor se vyjádřit.

 

Pokud jste malá firma, nejlepší je si s každým ze zaměstanců osobně promluvit z očí do očí. Ve velkých firmách nad 50 zaměstnanců je z časového hlediska asi lepší dotazník nebo pohovory vést v rámci týmů.write-593333_1280_1280

 

Zjistěte přání a potřeby opravdu každého zaměstnance. Není nic horšího než když se vedení zeptá pouze středního managementu, kteří pak podle svého úsudku rozhodnou, co je nejlepší pro jejich podřízené. Pokud stěhování odpovídá potřebám jen části zaměstnanců, tak hrozí, že s novým sídlem budete hledat po výpovědích i několik nových zaměstnanců.

 

Kdo u vás pracuje?

Při stěhování je důležitá věková struktura a fluktuace zaměstanců. Mladší lidé budou otevřenější změnám včetně moderních trendů. Neformální pracovní prostředí nebo sdílené pracovní místo pro ně není španělská vesnice a zvládnou se na změny rychleji adaptovat.

 

Naproti tomu starší zaměstnanci, kteří u vás pracují už hodně let, budou spokojení, pokud se při stěhování udělá co nejméně změn. Když jejich nová kancelář bude stejně velká jako ta minulá, budou v ní sedět stejní lidé a i v okolních kancelářích budou z většiny ti samí kolegové.

 

Nejsložitější situace je ve chvíli, kdy jsou u vás obě skupiny lidí a nejde se všem přizpůsobit. Zde právě přichází na řadu co nejlepší komunikace, pohovory a dotazníky, abyste zjistili, co musí zůstat stejné a kde je možné udělat změnu.

 

Některá oddělení tak můžete změnit více, u některých být spíše konzervativní. Podle toho, jak ke změně zaměstnanci přistupují.

 

Kuchyňka ztrátu soukromí nevyváží

Nejdůvěrnější je pro každého zaměstnance kancelář a osobní stůl. Velmi problematické je tak stěhování z kanceláří do openspace. Na soukromí si člověk snadno zvykne, ale na jeho ztrátu jen obtížně. Manažeři pak argumentují tím, že na oplátku zmodernizovali kuchyňku nebo koupili stolní fotbal. Pravda je však taková, že většinu času zaměstnanaec tráví prací na "svém" místě a to mu musí být maximálně příjemné. Lepší kuchyňka nemá šanci ztrátu kanceláře (a s ní spojeného soukromí) vyvážit.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist