Přijímací řízení z druhé strany

O přijímacím řízení ze strany uchazeče jsme mluvili již tisíckrát. Bavili jsme se o správné struktuře životopisu, chováním na pracovním pohovoru, o lhaní a nelhaní, ale ještě jsme se nedotkli tématu z druhé strany. Tedy z pozice náborového manažera, či HR specialisty chcete-li. Ten je právě osobou, která pro uchazeče znamená firmu. To on zastupuje společnost a znamená tak tvář firmy pro stovky uchazečů pro zaměstnání. Jeho či její vystupování, chování a rozhodnutí může ovlivnit loajálnost zaměstnanců i uchazečů, kteří nebudou úspěšní.
 

I výběrové řízení je součástí procesů ve firmě

Na proces výběru zaměstnance v záplavě uchazečů a na samotného člověka, který tuto povinnost má na starosti, bychom se měli dívat jako na výrobek či značku. Jde totiž vidět, reprezentuje kvality a filozofii firmy, komunikace rozhodne o následném úspěchu či neúspěchu v očích okolí. Vystupování a komunikace HR specialisty či personalisty je známkou kvality celé firmy, alespoň tedy v očích uchazečů. HR specialista by měl klást důraz na následující:
 
  • strukturovaný a obsahově kvalitní popis zaměstnání umístěný na webových stránkách apod.
  • dobře viditelný kontakt na jeho osobu
  • počáteční kontakt s uchazečem
  • jasně definovaný čas a místo konání pracovního pohovoru
  • příjemné vystupovaní při pohovoru
  • následná komunikace (i v případě nepřijetí)
 
Těchto několik základních bodů může udělat z neznámé firmy, top společnost ve městě. Uchazeč, přestože nebude vybrán, bude mít pocit jedinečnosti. Bude znát přesný popis pracovního zařazení, bude vědět na koho se obrátit, dozví se kam a kdy přijet na pohovor, při vstupu ho přivítá příjemná tvář a úsměv, dostane vodu či kávu a nakonec mu přijde omluvný dopis, ze kterého nebude mít pocit, že je k ničemu, ale který mu vysvětli důvod nepřijetí lidským způsobem. Uchazeč bude mít pocit, že je jedinečný, firma bude mít dobré jméno a všichni budou spokojení.
 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist