Přežijte zkušební dobu

Zvládli jste to! Prošli jste úspěšně výběrovým řízením, oslnili jste personalistu nebo vedoucího společnosti a nyní na vás čeká už jen podpis pracovní smlouvy. Můžete si gratulovat. A zaslouženě. Avšak neusněte na vavřínech, mnoho zaměstnavatelů totiž má zavedené do smlouvy až tři měsíce zkušební doby. Co to pro vás znamená?

Pracovní nasazeníJe to jednoduché. Od podpisu smlouvy vám běží tříměsíční lhůta, ve které si ověříte, zda vám zvolená práce sedne. Tím lépe, říkáte si. Stejnou výhodu má ale i váš nový zaměstnavatel. I on má čas zjistit, zda jste opravdu tak dobrý zaměstnanec, jak to sliboval pohovor. 

Na co je tedy třeba dát si pozor?

1) Informujte se o (ne) psaných pravidlech firmy
Udělat dobrý první dojem je důležité vždy, ale v novém zaměstnání obzvlášť. Není totiž příliš vhodné, když přijdete do práce v riflích a všichni ostatní mají na sobě společenský oděv. Buďte proto všímaví a dejte si pozor i na malé detaily. Mohou se vám totiž ještě hodit a zároveň vám pomohou se rychleji adaptovat na nové prostředí.

2) Nechoďte pozdě 
Jednou za život se to možná někomu stane, ale nedopusťte, abyste takový přehmat provedli ještě ve zkušební době. Dochvilnost je vyžadována a ceněna všude. Jak by se vám líbilo, kdybyste přišli do obchodu nebo na úřad a ten už měl zavřeno v době, kdy má mít ještě běžné otevírací hodiny? Zajisté byste nadšení nebyli. 

3) Nevytvářejte konflikty
Obecně platí, že tvořit záměrně konflikty by se nemělo nikde a nevzejde z nich nic dobrého. Občas se stane, že se dva lidé neshodnou v názorech a přeroste to v hádku. Buďte proto obezřetní a zbytečně se do těchto situací ve zkušební době nezapojujte. Mohlo by vám to totiž způsobit nejenom špatné vztahy s kolegy, ale v horším případě by váš start v novém zaměstnání mohl skončit ještě dříve, než pořádně začal.

Zkušební doba je výhodná pro vás, ale také i pro zaměstnavatele. Standardně bývá dlouhá tři měsíce, avšak pokud se hlásíte třeba na vedoucí pozici, můžete ji mít dlouhou až půl roku. Ale co je pár měsíců proti mnoha letům, které pak můžete v daném zaměstnání prožít?
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist