Přesunutí části dovolené na příští rok.

Už jste letos dovolenou odpískali? Plánujete jen pár prodloužených víkendů v Česku a dovolenou si převést do příštího roku, kdy už snad bude situace u nás i ve světě normální? Co o převádění dovolené říká zákon?

Korona virus a s ním spojená omezení v cestování, uzavřené hranice, karantény... nic z toho nehraje dovoleným do karet. Mnoho lidí tak své vysněné destinace odkládá na další roky.

kelly-russo-07lwc8xf8by-unsplash_1732

Pokud máte stejný plán, doporučujeme si o něm se zaměstnavatelem dopředu domluvit. Zákon totiž říká, že veškerá dovolená, na kterou zaměstnanci v daném roce vznikl nárok, má být vyčerpána v průběhu daného roku. Jakékoli převádění dovolené je tak pouze dobrou vůlí zaměstnavatele.

V praxi fungují dva systémy.

Někteří zaměstnavatelé mají vnitřní předpis, kterým umožňují čerpat určitý objem dovolené až v následujícím roce. Jasně stanovený je počet dnů, který si zaměstnanec může převést i do kdy musí tuto převedenou dovolenou vyčerpat. Často to bývá například do konce března nebo konce června, aby nevybraná dovolená nebobtnala donekonečna.

Druhou možností je osobní domluva s nadřízeným. Hlavně menší firmy často fungují v systému „však jsme rozumní lidé a nějak se domluvíme". Jde to. V takovém systému se doporučujeme s nadřízeným (nebo HR) domluvit už nyní. Je to za prvé férovější a za druhé je asi lepší tuto specifickou situaci řešit s předstihem.

Je nutné vyřešit zastupování při pracovních úkolech, sladit termíny projektů a vůbec nastavit pravidla, jak a na kdy si dovolenou převedete, aby vše šlapalo.

Pokud sami proaktivně za nadřízeným přijdete a budete chtít sami zařídit, aby vše klaplo, bude pro zaměstnavatele jednodušší vám vyhovět. Spoustu starostí totiž vyřešíte už za něj.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist