Pracovní úraz a alkohol

Pracovní úrazy jsou pro zaměstnavatele nepříjemné hned nadvakrát. Přijde na čas o zaměstnance a ještě ho stojí peníze. Proto je důležité hlídat, zda k úrazu nedošlo pochybením na straně zaměstnance a zda je zranění opravdu pracovním úrazem. Jazýčkem na vahách bývá často alkohol.

Zaměstnavatel může zaměstnanci test na alkohol nařídit kdykoli má na jeho přítomnost podezření (samozřejmě ho musí i zaplatit). Při pracovním úrazu je pak test skoro povinností. Test nařídí určený zaměstnanec ještě před odvozem zraněného do nemocnice. Aby bylo jasné, kdo může test nařídit, doporučujeme mít pro tyto případy jasně sepsané vnitřní předpisy s konrétními jmény vedoucích pracovníků, kteří mohou test nařídit.

blur-close-up-court-531970_720Pokud test nenařídíte ihned a zraněný je převezen do nemocnice, alkohol mezitím vyprchá a navíc může zamestnanec chtít, aby informace o jeho zdravotním stavu (a tedy i o přítomnosti alkoholu či návykových látek) dostanou pouze nejbližší příbuzní. K pravdě se už poté nikdo nedobere.

 

Dýchnout většinou nestačí

Jedinný způsob, jak nesporně prokázat přítomnost alkoholu je rozbor krve. Můžete nechat zaměstnance vyšetřit dechovou zkouškou, tento test je však hlavně orientační a slouží jako předpoklad k provedení krevního testu. Pokud provedete jen dechovou zkoušku a poté budete otázku pracovního úrazu pod vlivem řešit soudně, vězte, že soud jako bezrozporný důkaz přítomnosti alkoholu nebo drog uznává pouze rozbor krve.

Pokud bude u zraněného zjištěn alkohol, zpravidla dochází na soudní spor, do jaké míry měl vliv na vznik a závažnost pracovního úrazu. Roli hraje typ úrazu, hladina alkoholu nebo zda je zraněný i viníkem úrazu. Neočekávejte, že automaticky při zjištění alkoholu zcela odpadne nutnost platit zaměstnanci náhradu, úraz bude chybou zraněného a odpadnou vám povinnosti spojené s pracovním úrazem. V některých případech bude jistě vina zcela na zraněném, ale někdy dojde pouze k ponížení odškodnění nebo může soud i rozhodnout o tom, že alkohol neměl na vznik a závažnost pracovního úrazu žádný vliv.

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist