Pracovní pohovor – co si obléct a co radši před ním nedělat?

Pokud jste žadatel o zaměstnání je potřeba udělat ten nejlepší první dojem, který můžete. Je to pochopitelné – potřebujete místo získat. A jelikož šaty dělají člověka, je nutné se podle toho zařídit. Pouze přijít na pohovor totiž nestačí, je třeba se zamyslet nad tím, co si vezmete na sebe a jak budete vystupovat. 

Jaká jsou základní pravidla, která nesmíte při přípravě opomenout?

Pracovní pohovor1) Vhodné oblečení a obuv
Obecně platí, že je potřeba oblečení na pohovor přizpůsobit společnosti a pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Jestliže se hlásíte na pozici vedoucího pracovníka třeba v bance, je jasné, že nepřijdete v tričku s potiskem a riflích s módními dírami, ale vezmete si košili a slušné kalhoty nebo sukni. Avšak pokud vás čeká pohovor na podlaháře, oblek určitě nebude vyžadován. Dejte si také pozor na čistotu vašeho ošacení i obuvi. Zablácené boty někdy přebijí i perfektní životopis.

2) Čisté nehty, vlasy a ruce
Říkáte si, že to je možná maličkost, ale první dojem udělá hodně. Pokud přijdete s mastnými vlasy a špinavými nehty, buďte si jistí, že si toho personalista rychle všimne a bude se od toho odvíjet také výsledek přijímacího řízení. Doporučujeme vám, abyste si dali záležet na celkovém dodržování hygieny. Ale všeho s mírou – pokud personalistu zadusíte silným parfémem, plusové body vám to také nepřinese.

3) Pozdrav, podání ruky, oční kontakt
Tři věci, na které nesmíte u pohovoru zapomínat. Pozdravit je základ, to se učí děti už v mateřské škole a zvládne to skutečně skoro každý. Avšak podání ruky už je obtížnější a je potřeba si dát záležet na tom, ať to neuděláte špatně. Je potřeba nestisknout málo jako tzv. „leklá ryba“, ale zároveň také ruku nedrtit. Pokud najdete vhodný střed, máte vyhráno. To samé platí o dodržování očního kontaktu. Nezírejte na personalistu, jak když ho chcete uhranout. Vyhýbání se pohledem zase působí neupřímně.

Připravte se na pohovor se vším všudy, jak nejlépe dokážete. Pouze vaše přítomnost nestačí, musíte ukázat, že jste ta nejlepší volba. Držte se těchto pravidel a určitě neuděláte chybu. A to nejdůležitější na konec. Přestože se snažíte udělat co nejlepší dojem, buďte bezprostřední a přirození, to ocení každý. 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist