Pracovní pohotovost. Kdy na ni má zaměstnavatel právo a jaká je náhrada?

Pracovní pohotovost opravdu znamená to, že jste doma nebo kdekoli jinde, ale jakmile vám zavolají, musí jít vše stranou a co nejrychleji se vracíte do práce. Nejčastěji se pohotovost drží o víkendech nebo po klasické pracovní době. Když čerpáte dovolenou, tak naopak pohotovost držet nemůžete. Můžete být maximálně odvoláni zpět do práce.

blur-call-cell-346734_918Držení pohotovosti se nepočítá do pracovní doby, protože v ní reálně v zaměstnání nejste a je to váš volný čas, který využíváte podle sebe. Přesto však jste ve svém volném čase omezeni (například nemůžete pít alkohol, protože musíte být připraveni řídit), a proto vám za pohotovost náleží kompenzace. Ta se rovná minimálně 10 % průměrného výdělku.

Jakmile se vaše pohotovost aktivuje a jste povoláni do práce, tak už vám však běží běžná pracovní doba a zároveň s tím vám samozřejmě beží i řádná mzda včetně příplatků. Pokud jste tedy do pohotovostní práce odvoláni o víkendu, náleží vám příplatek za práci o víkendu a pokud v noci, máte příplatek za práci v noci.

Celkový objem pohotovosti zákoník práce nijak neupravuje, nesmí však přesáhnout limit povolených přesčasů – 8 hodin týdně a 150 v kalendářním roce. Další hodiny navíc však mohou být sjednány dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist