Práce z domova – opravdu je tak skvělá?

Možnost pracovat z domova je velmi příjemná. Některé firmy to nabízí svým zaměstnancům jako atraktivní bonus, někteří drobní podnikatelé a živnostníci pracují z domova běžně. Ačkoliv to na první pohled působí ideálně, tento způsob práce má své klady i zápory. 

žena pracující z domuPo práci z domova nejvíce touží lidé, kteří léta sedí v kanceláři nebo v open space a touží po soukromí. Je to přirozené, každý chceme to, co nemáme. Home Office je obvykle daný jako bonus od zaměstnavatele a může být úplný nebo částečný, kdy z domova pracujete třeba dvakrát týdně. V tomto případě zaměstnavatel nemůže ohlídat pracovní dobu zaměstnance, nicméně vyžaduje po něm určité pracovní výsledky. Zaměstnanec si tak může naplánovat pracovní činnost podle svých potřeb.

Chce to velkou disciplínu! 

Práce z domova není pro každého. Tím nemyslíme jen to, že většina práce je úzce spjata s nějakým prostředím, ale i to, že někdo bude doma nešťastný a své kolegy potřebuje vidět každý den. Ano, i ty, které nemá rád.

Velkou nevýhodou zejména pro ty, kteří pracují z domova neustále, je sociální izolovanost. Nemáte si s kým popovídat, ani se s kým poradit. Samozřejmě po telefonu či emailu je to možné, ale není to ono. Navíc nemáte důvod o sebe tolik pečovat, ráno se nemusíte malovat, vlastně můžete pracovat celý den v pyžamu a je to zcela jedno. Jakmile se do tohoto stavu dostanete, je to jasný signál, že vám práce z domova nesvědčí.

Společným znakem všech nevýhod práce z domova je, že potřeba velké disciplíny a motivace. Jedna strana disciplíny je nepracovat rozcuchaný v pyžamu, druhou stranou je pracovat pořádně. Pokud podnikáte, tak se zvládnete ohlídat, protože co nevyděláte, za to nedostanete zaplaceno. U zaměstnance je situace těžší. 

Domácí prostředí často svádí ke zcela jiným činnostem. Najednou si uvědomíte, že je třeba vyprat a pověsit prádlo, zacvičit si nebo jdete na procházku. A samozřejmě oběd. A takto pořád dokola. Vaše pracovní morálka bude nízká a váš šéf nebude spokojený. A neustálé odkládání práce je nevýhodné i jinak. Protože pracovní doba není nikterak daná a úkoly prokládáte odpočinkem, strávíte prací reálně mnohem více času než, kdybyste seděli v kanceláři. Šéfa tím nenaštvete, ale pokud na úkolu pracujete od probuzení až do noci, bylo by asi lepší vrátit se do kanceláře a pracovat jen těch 8 hodin. Co říkáte?
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist