Práce z domova - co to obnáší?

Možnost pracovat z domova neboli home office je v současné době velmi populární. Tento způsob práce oceňují především rodiče s malými dětmi, které tak nemusí řešit hlídání při nemoci nebo o prázdninách. Jak už to tak bývá, práce z domova má svá pozitiva, ale také určité zápory, na které je třeba se připravit. Pokud o tomto způsobu práce uvažujete, jistě vás bude zajímat následující článek. 

Život bez omezení

Home officePracovat z domova můžete buď částečně, nebo naplno, pokud máte tu možnost. Některé firmy z důvodu úspor nemají kanceláře a využívají takzvané virtuální sídlo, tedy dobrou adresu, na které je však pouze zasedací místnost, ale nikoliv kanceláře. Zaměstnanci tak mohou pracovat z domova, z kavárny, zkrátka odkudkoliv budou chtít. Pokud jste se rozhodli zvolit zaměstnání na živnostenský list a děláte pouze sami na sebe, pak můžete svou práci vykonávat prakticky kdykoliv, jak se vám to bude hodit.
 
Výhody home office jsou zřejmé. Nemusíte ráno vstávat, tlačit se v MHD s dalšími spolucestujícími, případně stát v zácpě na dálnici. Odpadá čas strávený na cestách. To, co bylo ještě před 15 lety něčím absolutně nemyslitelným, je dnes vcelku běžné. Není stanovena pevná pracovní doba. 

Jaké jsou nevýhody práce z domova? 

Určitou nevýhodou může být řád, který si prostě musíte nastavit sami. V práci víte, že nad vámi stojí šéf a vyžaduje mít vše hotové v určitý čas. Doma je to na vás. Také je třeba mít na paměti (u OSVČ), že jste placeni jen z odvedené práce, nikoliv za čas, který strávíte u PC. Takže když musíte k doktorovi nebo odjedete na dovolenou, nikdo vám to nezaplatí. 
 
Na druhou stranu brzy zjistíte, že uděláte možná více práce, než jste stihli v kanceláři. Nikdo vás doma totiž neruší (pokud s vámi nejsou zrovna nemocné děti). A vězte, že většina zaměstnanců ztratí hodně pracovního času právě povídáním si se svými kolegy, případně na delším obědě. 
 
Práce z doma vás však sociálně izoluje. Ideální je tedy možnost kombinace práce z domu a v kanceláři. Některé větší společnosti nebo naopak menší firmy tuto možnost nabízejí, bohužel to však stále není standard.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist