Práce i dovolená zároveň aneb digitálním nomádem snadno a rychle

Kdo by neznal ty chvíle útrpného sezení v kanceláři, kdy sníme o pohádkové dovolené na jiném kontinentě. Většina lidí se bude v roce 2018 lopotit zhruba 46 týdnů, aby dosáhla na čtyři týdny dovolené, kterou z velké části prospí a prolenoší, protože jsou z celoroční práce vyčerpaní. Lék na tento boj o volný čas našla komunita, která se označuje jako digitální nomádi. Pracují přes internet a zároveň cestují a zažívají tak celoroční dovolenou prokládanou online prací.

shutterstock_622054601_600Kdo je digitální nomád?

Jako nomády označujeme ty, kteří žijí kočovným způsobem života. Digitální nomád je pak člověk, který cestuje, mnohdy pouze s příručním zavazadlem a pracuje pouze online ze svého notebooku. Příkladem tedy může být programátor, který si jednoho dne sbalí elektroniku a odjede do Japonska, kde se usídlí v menším hotýlku a střídavě poznává tamní kulturu a nové lidi a ve zbytku času pracuje stejně, jako by pracoval zde.

Kdo může být digitálním nomádem?
Je pravda, že původně se digitální nomádi objevovali pouze v řadách webových expertů, postupně se však tato možnost rozšířila i na jiné profese, které je možné dělat distančně. Namátkově můžeme zmínit například spisovatele, překladatele, podnikatele, novináře, rešeršéry a další. V podstatě se jedná o všechny profese, ke kterým stačí notebook a internet.

Vhodné pracovní zařazení však není vše. Je nutné zmínit, že tato práce skutečně není pro každého. Není všechno zlato co se třpytí, a i na digitálního nomáda jsou kladeny nároky, které ne každý snese. Jedná se o způsob života, který se zdá být záviděníhodný, ale je také plný samoty. Necháte za sebou všechny své známé, partnery a rodinu a nevíte, jak se budou věci mít, až se vrátíte.

Potřebujete také být jazykově schopní a umět se domluvit. Pokud máte strach si v hotelu říct o heslo na WIFI, tak nejspíš moc práce neuděláte.

Takže se nesmíte bát, musíte umět aspoň anglicky, musíte umět plánovat a optimalizovat své výdaje. Když si ale spočítáte, kolik utratíte měsíčně u nás, tak to žádné velké, možná ani žádné navýšení nebude.

Hurá na cestu nebo ne?

Otázka tedy je, jestli někdo jako vy může žít jako digitální nomád. Není nic lehčího než to vyzkoušet. Nejdříve si najít přivýdělek přes počítač a k podobnému způsobu života využít třeba měsíc těžce vydřené dovolené. Třeba vás to nadchne natolik, že u toho zůstanete. A pokud ne, tak opět hurá do kanceláře snít o pohádkových dovolených.   

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist