Pozná zaměstnavatel, že lžete?

Průzkumy dokazují, že třetina lidí u pohovoru lže. Uvádí nepravdivé, či trochu přikrášlené skutečnosti do životopisu a při samotném pohovoru neuvádějí celou pravdu. Je ale možné, aby vás zaměstnavatel takzvaně „načapal při činu“? Jak lze dopátrat pravdu, či lež?
 

V současnosti se rozmáhá množství online sítí, kde je možné umístit svůj profesní životopis a kolegové či přátelé mohou vašim zkušenostem dát váhu tím, že tyto zkušenosti podpoří. Zaměstnavatel se tedy může dozvědět objektivně, zda vlastnostmi a zkušenostmi, které uvádíte v životopise, opravdu disponujete, či nikoli. Upřímně, kolik zaměstnavatelů podobných vymožeností v dnešní době využívá. Pokud se nehlásíte na pozici zabývající se online marketingem, správou sítí, či jako IT technik, mnohdy zaměstnavatel ani neví, že podobná služba existuje.
 

Obecně lze říci, že lež pozná zaměstnavatel jen tak, že si údaje uvedené v životopise aktivně dohledá a ověří. U pracovních zkušeností je to snadné. Obvolá minulá pracovní místa a zajistí si reference. U jazyků vám může zadat test, kde si ověří úroveň znalosti. Čím dál častěji se ale u přijímacího řízení objevují testy všeobecných znalostí a testy kreativity. Ty by měli zaměstnavateli dát odpověď na to, jakým způsobem řešíte úkoly. Tyto testy se však zpravidla zadávají pouze v případě, že je zájemců o dané pracovní místo opravdu mnoho a v případě manažerských pozic.
 

Pokud se hlásíte na níže zařazené pracovní místo, můžete očekávat pouze několikakolové výběrové řízení. První zpravidla probíhá na základě zaslaného životopisu, kde si ověří, zda máte kompetence k výkonu práce a v druhém kole si vás následně pozvou. Zaměstnavatel nebo agentura provádějící výběrové řízení zpravidla až zde, má možnost poznat pravdivost vašeho životopisu. Záleží už jen na vás, jestli jste dobrý lhář anebo je váš životopis čistý jako lilie.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist