Pokrátí se mi při kratším úvazku dovolená?

Záleží na tom, zda máte pracovní dobu rovnoměrně rozloženou, například 5 dní v týdnu po 4 hodinách nebo tři dny v týdnu po osmi hodinách, nebo zda je nerovnoměrná a pracujete různý počet hodin v různé dny.

cafe-camera-classic-413960_1200Pokud zaměstnanec pracuje všech 5 dní v týdnu, má klasických 20 dní dovolené, ale proplatí se mu pouze těch 4 pracovní hodiny, tedy poměrná část jeho úvazku. Kdo chodí do práce třeba tři dny v týdnu po osmi hodinách, ten má nárok na 12 dní dovolené, které odpovídají plným čtyřem pracovním týdnům.

Problémy nastávají když má zaměstnanec nerovnoměrný počet pracovních hodin. Co se totiž mění nejsou dny či týdny dovolené, ale finanční náhrada za dovolenou. Pokud například pracuje dva dny v týdnu 8 hodin a třetí den pouze 4 hodiny, musí se dovolená propočítávat jinak. Kdyby si totiž zaměstnanec dovolenou vybíral pouze v kratší dny, finančně by na tom tratil. Pokud jen v delší dny, tratil by zaměstnavatel na počtu skutečně odpracovaných hodin.

V zákoníku práce sice neexistuje žádný oficiální přepočet dovolené na hodiny, ale není většinou problém se domluvit se zaměstnavatelem. Koneckonců tohle přepočítání je nejvíce fér k oběma stranám.

Pozor také na nárok na dovolenou. Ten zaměstnanci vzniká, pokud na stejném místě pracuje aspoň 60 dní v jednom kalendářním roce. Kdo pracuje krátce, třeba od poloviny listopadu, tak vznikne nárok na dovolenou za odpracované dny, nebo také vůbec. Pokud však zaměstnanec pracuje například jen dva či tři dny v týdnu, nárok na dovolenou mu vznikne o to později. Ne všechny jeho dny jsou totiž pracovní.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist