Podpora v nezaměstnanosti při rekvalifikaci

Rekvalifikace je jednou z cest, jak zvýšit své šance na lepší (nebo aspoň nějaké) zaměstnání. Snahu získat nové schopnosti finančně podporuje i stát. Kromě toho, že proplácí samotný rekvalifikační kurz, vyplácí člověku i dávku v nezaměstnanosti.

 

Není to ale tak, že by úřad práce (stát) zaplatil libovolný kurz komukoli, kdo projeví zájem. Úředníci nejdříve vyhodnotí, zda rekvalifikace pomůže k lepšímu uplatnění na trhu práce, zda je o danou profesi poptávka a zda má uchazeč vyhovující vzdělání (třeba ukončené základní), dovednosti (práce s počítačem, řidičský průkaz,...) a zdravotní způsobilost.

 

christopher-burns-wiu3w-99tng-unsplash_2880Nejvyšší finanční podporu od státu nezaměstnaný člověk dostane, pokud projde rekvalifikačním kurzem skrze úřad práce. Když projdete pohovorem a kurz je schválen, stát vám kurzovné uhradí v plné výši. Navíc budete brát i vyšší podporu v nezaměstnanosti.

 

Ta běžně dělá 60 % průměrného čistého výdělku z posledního zaměstnání a pak se postupně snižuje. Pokud jste zaměstnání ukončili z vlastní vůle nebo dohodou, máte nárok pouze na 45 % platu po celou dobu podpůrčí doby.

 

Při nástupu na rekvalifikaci dostáváte automaticky 60 % zmíněné částky. Při výdělku 20 tisíc čistého tak při rekvalifikaci budete brát podporu 12 tisíc korun. Částka je samozřejmě zastropovaná, takže maximální podpora je 0,65 násobek průměrné mzdy v národním hospodářství (průměrná mzda na úrovni celé země). Pokud jste před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání podnikali, bude podpora při rekvalifikaci činit 60 % vašeho posledního vyměřovacího základu, přepočítaného na měsíc.

 

Úřad práce vám může přispět i na další výdaje spojené s kurzem. Hradit může například jízdné nebo pojištění způsobené škody. Nárok ale není samozřejmý, vychází z dohody s úředníky na úřadu práce, kteří každý benefit posuzují zvlášť.

 

Na rekvalifikační kurz se nemusíte vydat pouze přes úřad práce. Na kurzu se můžete domluvit přímo u některé z akreditovaných organizací. I takový kurz vám stát může proplatit, ale je nutné svůj záměr dopředu probrat s úředníky. Stejně jako u vlastních kurzů budou posuzovat přínosnost rekvalifikace. Když úřad vše schválí, kurz vám proplatí. Neproplatí vám však už žádné další náklady (například dopravu) a během rekvalifikace nebudete pobírat podporu v nezaměstnanosti.

 

A ještě jedna důležitá věc – před nástupem do kurzu musíte podepsat dohodu o rekvalifikaci. Hlavním důvodem jsou právě státní příspěvky. Když kurz sami bez vážného důvodu opustíte nebo odmítnete práci, kterou jste díky kurzu mohli získat, musíte státu vrátit peníze, které vám na vzdělání dal.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist