Pár tipů do vašeho životopisu

O životopisech jsme mluvili již několikrát. O životopisech i pohovorech jako takových. Dnes si povíme nejčastější mýty a polopravdy o životopisech a k tomu jeden tip, který by mohl pomoct při tvorbě struktury jako takové.
 
Životopis musí mít maximálně 1 stranu? Ne vždy!
Kolikrát za život jste už slyšeli, že životopis byste měli dostat na jednu stránku velikosti A4? Jednou, dvakrát, anebo na tuto informaci pomyslíte vždy, když nějaký ten životopis tvoříte? Ano 1 stránka je dobrá. Vypadá obstojně a také se s přehledem čte. Někomu jeho zkušenosti na jednu stránku ale nevystačí – pak můžete buď škrtat anebo najít způsob, jak si práci usnadnit. Oboustranný životopis nemusí být vždy jen špatný nápad. Zkuste při příští tvorbě promyslet.
 
Všechny zkušenosti se počítají?
Střední škola, vysoká škola, brigády, stáže, práce... Opravdu je to tak nutné? Když nemáte místo tak ho prostě nemáte. Obecně platí, že dvě kategorie zkušeností nemá smysl na sílu umisťovat do životopisu – pracovní zkušenosti starší 5 – 10 let (podle oboru) a zkušenosti, které se přímo nedotýkají vašeho odvětví. Nikoho nezajímá, že jste před deseti lety pracoval na pozici skladníka ve velké firmě, když se ucházíte o pozici ředitele společnosti. A každému je jedno, že jste vystudoval průmyslovou střední školu. Při tvorbě životopisu přemýšlejte – co by vás přesvědčilo, abyste se přijmuli do pracovního poměru?
 
Jeden životopis pro každou nabídku práce?
Většina uchazečů o zaměstnání je přesvědčená, že stačí vytvořit jeden univerzální strukturovaný životopis a v motivačních dopisech obměnit frázi: „...ucházíme se o pracovní pozici XY...“ Chyba! Každá pracovní nabídka je jiná, každá společnost je jiná – tak proč používat stále ten stejný životopis. Je sice pravda, že během jednoho dne můžete poslat až na 20 životopisů, ale uvědomte si, že pokud je někdo ochotný váš životopis přečíst, měli byste si s ním dát záležet individuálně pro každou pracovní nabídku.
 
Kam psát nejdůležitější?
Uvědomili jste si někdy, jak jsme u nás zvyklí číst? Ano, zleva doprava, shora dolů. Tak proč ty nejdůležitější informace dáváte doprostřed anebo vpravo? Jméno, příjmení a základní informace o vás – důležité informace, by měli logicky být co nejvýše a vlevo. Jedině tak dodržíte tuto zásadu. Ale nezapomínejte – všeho s mírou.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist