Ošetřovné se nevztahuje pouze na nemoc dítěte. Kdo a kdy na něj má taky nárok?

Pokud vaše dítě onemocní, můžete si vzít volno z práce takzvaně "na paragraf", abyste se o malého maroda mohli starat. V tu chvíli vám stát proplácí ošetřovné, které slouží jako náhrada vypadlého přjmu. Kdy na něj máte nárok?

cold-1972619_1280_1280Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu péče o nemocné nebo zraněné dítě do 10 let nebo jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav vyžaduje ošetřování druhou osobou. Spadá sem i péče o ženu po porodu, pokud její stav vyžaduje péči. Podmínkou je, aby zaměstnanec žil s ošetřovanou osobou v jedné domácnosti, výjimkou je péče rodiče o dítě do 10 let. V případě rozvodu a soudního svěření dítěte do společné nebo do střídavé péče obou rodičů se za domácnost považuje domácnost každého z rodičů.

Ošetřovné se vypisuje na délku maximálně 9 dnů, přičemž se rodiče mohou v péči o nemocného potomka vystřídat. Ošetřovné se počítá pouze jednou a jen jednomu z oprávněných nebo postupně dvěma oprávněným, pokud se vystřídají u jednoho případu ošetřování. Vystřídání je však možné jen jednou, nemůžete se tak například vystřídat 4x po dvou dnech. V případě rodičů samoživitelů, kteří mají v péči dítě do 16 let s neukončenou školní docházkou je tato lhůta prodloužena až na 16 dní.

Někdy se zapomíná na stav, že ošetřovné nemusí být pevně spjato pouze s nemocí nebo zraněním dítěte. Nárok na něj rodič má naříklad i ve chvíli, kdy dítě do 10 let nemůže jít do školy či školky, protože budova byla nečekaně uzavřena kvůli havárii, epidemii nebo jiné nepředvídatelné události.

Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se pro účely ošetřovného stanoví a redukuje stejným způsobem, jako při výpočtu nemocenské.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist