Odpovědnost, stres nebo málo peněz? Co zaměstnance opravdu dostane?

O syndromu vyhoření se tu mluví dnes a denně, co to ale vlastně je a kdy byste se ho měli začít bát? Obecně totiž platí, spokojený zaměstnanec rovná se výkonnný zaměstnanec. Pokud tedy nestojíte o firmu plnou zaměstnanců s depresí, zkuste se jich čas od času zeptat na jejich náladu a případné chmury zahnat. Nejčastěji se totiž jejich pracovní povinnosti odráží i na náladě po práci a to má vliv na jejich rodinný život. Na jaké tři oblasti si dávat pozor?
  1. Vysoká anebo nízká odpovědnost
  2. Pravidelný a vydatný stres
  3. Nízký příjem, tzn. nedostatečně ohodnocený zaměstnanec

Odpovědnost

Přestože by se mohlo zdát, že pocit odpovědnosti, nemůže hrát v pracovní náladě takovou roli. Opak je pravdou. Nízká odpovědnost u zaměstnance vyvolává pocit zbytečnosti a tuctovosti. Pokud je pouze další stroj na práci, brzy ho práce začne nudit a on ji bude flákat. Je důležité, aby každý zaměstnanec mohl být za alespoň minimální část zodpovědný a teď se nejedná o negativní odpovědnost tzn., pokud se něco pokazí. Ale takovou, která mu dodá pocit důležitosti.
 
Na škodu může být také příliš velká odpovědnost za činnosti spojené s rozhodováním apod. Vysoká míra odpovědnosti jde zpravidla ruku v ruce také s nízkým platem a intenzivním stresem. Málokdy jsou totiž tito zaměstnanci doceněni. Nezapomínejte na ně. Buď se vám zhroutí přímo na pracovišti anebo začnou postupně uvadat, až se s nimi rozejdou partneři, opustí je děti a skončí s prášky na spaní. A to nechce ani jedna ze stran.

Stres 

Můžete si myslet, že něco jako stres se ve vaší firmě neodehrává a vaši zaměstnanci žijí v příjemné a naprosto poklidné atmosféře. Stres ale nemusí být nutně vyvolán negativním prostředím na pracovišti anebo špatnými vztahy ze strany klientů. Stres může zaměstnanec pociťovat i s každodenní činnosti. Dávejte si pozor hlavně u těch, kteří přichází brzo ráno a ještě večer posedávají u práce, zanedbávají obědové pauzy a aby fungovaly potřebují alespoň 5 káv za dopoledne. Jedná se o další ukázkový případ zaměstnance, na kterého může čekat syndrom vyhoření.

Nízký příjem

Málo peněz samo o sobě nemusí být problém, pokud se ale k němu nakupí i předchozí body, můžete čekat to nejhorší. Zaměstnanec buď odejde sám a dobrovolně, anebo mu nic jiného kvůli duševnímu stavu nezbude. 
 
Zkuste se čas od času na své zaměstnance podívat a zeptejte se jich, zda jsou spokojení. Můžete tím předejít mnoha potížím.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist