Od uchazeče po zaměstnance

Možná jste si toho také všimli, ale množství firem téměř neřeší cokoli co by se jen zdánlivě podobalo náboru nových zaměstnanců. Výrobní firmy jsou přesvědčeny, že jim stačí napsat na úřad práce a vylepit inzerát. Co je ale horší? Pak se diví, že uchazeči, kteří se o místo uchází nejsou úplně to, co očekávali. Pojďme si říct tři základní chyby při náboru nových zaměstnanců.
 

Aktivní uchazeč bude zpravidla i aktivním zaměstnancem

Víte, jaký je rozdíl mezi uchazečem, který si vás sám dohledá a kontaktuje, a tím, kterému byla vaše pozice nabídnuta na úřadu práce? Odpověď je docela jasná, ten první je stále aktivní a snaží se najít si práci sám. A u aktivního uchazeče můžete očekávat, že bude svou energii vkládat také do vykonávání práce jako takové.
 
Tohle si mnozí neuvědomují. Stačí malá zmínka na webových stránkách či sociálních sítích, že hledáte zaměstnance na tu a onu pozici a můžete si být jisti, že ti aktivní, si vás najdou.
 

Špatná reakční doba

Menší a střední firmy bojují s nedostatkem HR personálu. Reálně to vypadá tak, že jedna osoba je zároveň mzdová účetní i personalistka. To je také důvod, proč uchazeč občas na zpětnou vazbu čeká i týdny. Někteří by mohli mínit, že je to vlastně jedno, vždyť každý uchazeč by měl být rád, že mu vůbec odpovíte. Tohle většinou tvrdí právě ty firmy, které nechápu každého zaměstnance, jako důležitý článek řetězce. Dělejte to jinak – líp!
 
Jestliže jste rozjeli intenzivnější náborovou kampaň. Vyčleňte jednoho zaměstnance, který alespoň jednou denně (vždy ve stejnou hodinu), projde e-maily, odpoví uchazečům a přepošle životopis anebo ho zaeviduje. 
 

Neodborný pohovor

Neposlední řadě je na místě zmínit i pohovory, kam je zbytečné chodit. Je to přesně ta situace, kdy uchazeč vejde do místnosti, posadí se a vlastně se nic nedozví. 
 
Plánujte! Každý pohovor berte jako obchodní schůzku, přečtěte se o uchazeči maximum možných informací a připravte si otázky, které vás skutečně zajímají. 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist