Ochrana zaměstnanců ve vedru II.

Celý rok se těšíme na léto, ale jakmile se ručička teploměru několik dní drží nad 30 stupňů, v místnostech začíná být nedýchatelno. Velké firmy často mají klimatizované kanceláře, ovšem ani to není pro zdraví to pravé ořechové. V minulém díle jsme řekli, že je zaměstnavatel povinen zajistit kvalitní pitný režim a udělat maximum pro ochlazení teploty na pracovišti. Ale existují i další možnosti. Třeba upravit dress code.

Jak je to s dress code v horkém létě?

Ovládání klimatizaceStále více moderních společností zavádí na pracoviště takzvaný dress code. Někdy bývá velmi přísný (dlouhé rukávy, saka, dlouhé kalhoty, silonky, uzavřené lodičky atd). Jak je to v případě, že je v kanceláři nesnesitelné teplo? V takovém případě by měl zaměstnavatel zvážit, zda je možné z některých požadavků ustoupit. 

Podle zákoníku práce je zaměstnavatel při horku na pracovišti povinnen přijmout opatření technického a organizačního charakteru, aby byly podmínky pro zaměstnance příjemnější. Co se za tím přesně skrývá už je vždy na samotném zaměstnavateli, ale úprava dress code je jednou z možností. Pokud tedy společnost není ochotna nebo technicky schopna snížit teplotu na pracovišti, ale stále nutí všechny chodit v dlouhých kalhotách, můžete proti takové praxi prostestovat.

Klimatizace jako řešení? 

Klimatizace je velmi diskutované téma. Někteří na ni nedají dopustit, jiní ji razantně odmítají. A často pak vznikají v kanceláři konflikty, protože někteří mají raději „zimu“, jiným teplo nevadí. Zajištění klimatizace nelze po zaměstnavateli vyžadovat. To je pouze na jeho dobré vůli. Pokud klimatizaci na pracovišti máte, vězte, že její teplotu upravuje nařízení vlády. Při práci s minimálním pohybem je standardní teplotou 24,5 °C, při lehké manuální práci se pak doporučuje 23 °C.

Co můžeme dělat, když zaměstnavatel odmítá „zlepšit“ podmínky na pracovišti?

Všechny výše uvedené podmínky uvádí zákoník práce. Navíc náklady s tím spojené by měl hradit zaměstnavatel. Bohužel někteří zaměstnavatelé to vůbec neberou v potaz a zaměstnanci se často bojí ozvat. To je ovšem chyba, jde především o zdraví a to je vždy na prvním místě. Odmítnutí pomoci je vlastně porušení povinností zaměstnavatele. 

Kde si můžeme případně stěžovat?

Pokud máte se zaměstnavatelem konflikt a máte pocit, že na pracovišti není vhodné prostředí, je třeba se obrátit na ministerstvo zdravotnictví či hygienickou stanici nebo inspektorát práce. 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist