Ochrana zaměstnanců ve vedru I.

Celý rok se těšíme na léto, ale jakmile se ručička teploměru několik dní drží nad 30 stupni, v místnostech začíná být nedýchatelno. Velké firmy často mají klimatizované kanceláře, ovšem ani to není pro zdraví to pravé ořechové. Pojďme si stručně říci, na co máte právo, když pracujete ve vedru. Ať už v kanceláři, nebo třeba jako řidiči autobusu. 

Jaké povinnosti má zaměstnavatel?

Žena u počítače pije voduZákoník práce ukládá zaměstnancům povinnost dbát na pohodlí a zdraví zaměstnanců. Pokud nelze místnosti vychladit, měl by zajistit dostatek tekutin. Na takzvané ochranné nápoje máte nárok, když je v kanceláři příliš velké teplo. Jako minimální množství se uvádí 1,5 litru na osobu za směnu, při extrémních vedrech potom 2,5 litru. Ochranným nápojem může být obyčejná voda, klidně z kohoutku. Nápoj musí být na pracovišti snadno a okamžitě přístupný. 

Je také důležité, aby zaměstnavatel projevil maximální snahu místnost vyvětrat a ochladit (větráky, chladící buňky, ventilátory atd.). Zaměstnanci, kteří pracují delší dobu v přehřátém prostředí, by měli mít také častější nárok na pauzu a odpočinek. Takové řešení často volí právě zaměstnavatelé, kteří třeba kvůli nevyhovujícím prostorám nedokáží místnosti spolehlivě ochladit.
 
Hodně toho pro vlastní ochlazení můžete udělat sami. Nezapomínejte v létě dodržovat pitný režim, vzít si do práce prodyšné oblečení, osvěžovat se například i ovocem a dopřát si více odpočinku. 

Co dělat, když zaměstnavatel odmítá „zlepšit“ podmínky na pracovišti?

Všechny výše uvedené podmínky uvádí zákoník práce. Navíc náklady s tím spojené by měl hradit zaměstnavatel. Bohužel někteří to vůbec neberou v potaz a zaměstnanci se často bojí ozvat. To je ovšem chyba, jde především o zdraví a to je vždy na prvním místě. Odmítnutí pomoci je vlastně porušení povinností zaměstnavatele. Pokud na vaše doporučení nadřízený nereaguje, nebojte se být trochu rázní a připomeňte mu, že je to jeho povinnost a na vaší straně stojí zákoník práce.

Kde si můžeme případně stěžovat?

Pokud máte se zaměstnavatelem konflikt a máte pocit, že na pracovišti není vhodné prostředí, je třeba se obrátit na ministerstvo zdravotnictví či hygienickou stanici nebo inspektorát práce. 

O dalších možnostech jako je upravení dress code nebo zavedení klimatizace se dočtete ve druhém dílu.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist