Nucená dovolená, zkrácení úvazku, výpověď? Co si může a nemůže zaměstnavatel v krizi dovolit?

Pozice mnoha firem v době korona krize není zrovna růžová. A zoufalé firmy dělají zoufalé činy. Ale tyto zoufalé činy pořád musí mít oporu v zákonech a nesmí poškozovat práva zaměstnanců.

Někdy vedení firmy nemá na výběr, někdy to na zaměstnance prostě zkusí. Proto je dobré znát svá práva a práva zaměstnavatele. Některé věci vám totiž nařídit nemůže a jsou možné pouze po vzájemné dohodě. V krizové době se nejčastěji objevují návrhy na povinnou dovolenou nebo přeložení na jinou pracovní pozici.

Zvláště ve firmách, kde část provozu zajišťovali zahraniční pracovníci nebo kde se propouštělo, nyní probíhají škatule hejbejte se, aby firmy vykryly chybějící lidi. Zaměstnavatel vám však nemůže přiřadit práci, která neodpovídá pozici uvedené ve smlouvě. Obchodní zástupce nemá povinnost zaskakovat ve skladu jen protože to nadřízený chce a firma tím ušetří peníze.

markus-spiske-n_tfau9gtf0-unsplash_3500

Stejně tak má svá pravidla i nařízená dovolená. Tento postup zaměstnavatel použít může, ale musí vám to dát vědět aspoň dva týdny dopředu. Nemůže za zaměstnancem přijít v pátek, že v pondělí už chodit nemá a nastupuje na týdenní dovolenou. Takto narychlo nařízené dovolené jde docílit pouze dohodou se zaměstnancem a ten na ni nemusí přistoupit.

Zároveň by se ale ve fungující firmě mělo vše odehrávat v poklidu obě strany by si měly umět vyhovět. Pokud po vás zaměstnavatel chce dočasnou výpomoc i mimo vaše pracovní zařazení a umí vše rozumně zdůvodnit, neměli byste mu před nosem mávat zákoníkem práce a spíše si o všem racionálně promluvit.

Jak dlouho to potrvá? Proč zrovna já? Mění se něco na mých ostatních úkolech? Obě strany by se měly snažit si vzájemně porozumět, odpovědět si na všechny související otázky a vyjít si vstříc. Pokud uděláte ústupek, který pomůže firmě přežít těžké časy, správný nadřízený si to zapamatuje a někdy v budoucnu pomůže pro změnu zase vám. Ať už půjde o platové nebo jiné požadavky.

Je tu ale jeden požadavek, kde už na budoucí závazek a dobré vztahy s nadřízeným nemusíte hledět. Když za vámi přijde šéf s požadavkem nebo nátlakem na výpověď dohodou. Na tu nikdy nepřistupujte a pokud na výpovědi trvá, pohlídejte si, že jako důvod budou uvedeny organizační důvody. Bude vám náležet odstupné a vyšší bude i podpora v nezaměstnanosti.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist