Nové zaměstnání kvůli špatnému šéfovi

Fluktuace zaměstnanců zpravidla není jen otázkou nízkého platu či zařazení, jak se TOP management může milně domnívat. Více jak polovina zaměstnanců opouští své zaměstnání kvůli svému šéfovi.
 

Obecné poučky a charakteristiky popisují vedoucího pracovníka, nebo šéfa jako osobu, která je schopna řídit své zaměstnance a motivovat je, pečovat o jejich spokojenost, delegovat jim úkoly a dostát svým závazků vůči nim. Realita se však s teorií často nesetkává. Vedoucí pracovníci si mnohdy neuvědomují, že jejich pozice má být více motivační než direktivní. Zaměstnanec pod stresem, a ten který není se svým vedoucím pracovníkem spokojen, nebude nikdy podávat stoprocentní výkon. Zatímco ten, který svého vedoucího považuje za autoritu a osobu, která mu dokáže, že je člověk na správném místě, může odvádět tu nejlepší práci.
 

Výše popsané jsou negativní vlastnosti v osobní oblasti, kdy si s šéfem nerozumíme lidsky. Často může nastat i konflikt v profesní rovině. Buď náš šéf nedokáže uznat to, že jsme větším odborníkem než on, anebo nedokáže správně formulovat úkoly a pak dochází k jeho špatnému vykonání. Vedoucí pracovník by měl najímat osoby, které jsou většími odborníky než je on sám a měl by jen řídit jejich kroky a pomáhat jim, nikoli nařizovat jak si to představuje on. Jen tým složený s kompetentních lidí, kteří navzájem znají své dovednosti a znalosti, může být efektivní. Dále pak šéf, který nedokáže správně komunikovat a deleguje úkoly, kterým nikdo nerozumí, nemůže čekat od svých zaměstnanců správné splnění úkolu. Proto je nutná přesná definice úkolu a akceptační kritéria, tedy činnosti, které musí všichni zaměstnanci přijmout a pochopit, aby byl cílový úkol splněn. Není dobré ptát se uzavřenými otázkami, ale naopak nechat každého zaměstnance definici přetlumočit, abychom si byli jistí, že úkol opravdu pochopili.
 

Jestli vám začnou zaměstnanci hromadně opouštět firmu a vy budete přesvědčeni, že děláte vše správně, zkuste se nejdříve zeptat zaměstnanců. To, že jste přesvědčeni o správnosti všech vašich kroků, neznamená, že to tak cítí i pracovníci.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist