Neplacené studentské praxe. Co na to právo?

Je už skoro běžnou praxí, že firmy nabízejí neplacené stáže pro studenty. Je to přece oboustranně výhodná nabídka. Firmy získají pracovní sílu, otestují si potenciálního zaměstnance a student zase získá nutnou praxi, bez které se na trhu práce neobejde. Ale co na to vlastně říká zákon? Není nelegální chtít po někom práci zadarmo?

 

Z pozice práva je nutné rozdělit praxe do dvou rovin:

  • Praxe, kterou studenti středních škol, vyšších odborných škol a univerzit musí splnit jako podmínku pro řádné ukončení studia
  • Praxe studentů, kterou si sjednají sami s cílem získat zkušenost na pracovním trhu

 

shutterstock_108642926_782Pokud jde o povinnou školní praxi, tak i smlouva by měla být uzavřena mezi zaměstnavatelem a školou a nikoli se studentem. Podle školského zákona se má studentům středních a vyšších odborných škol poskytovat odměna pouze v případě vykonání produktivní činnosti – to je činnost, která přináší příjem. Odměna za produktivní příjem by neměla klesnout pod 30 % minimální mzdy.

Pokud se zaměstnavatel i škola/student dohodnou, že za praxi nebude žádná finanční odměna, doporučujeme mít po ruce nějaké podklady, které doloží, že stážista nevykonává nic, co by vypadalo jako závislá činnost.

Když si student zajistí praxi sám, jsou podmínky a rizika obdobné. Jedinou velkou změnou je, že ve smluvním vztahu už nijak nefuguruje škola. Pokud je za praxi sjednána mzda, je situace jasná a nabízí se využití DPP. Pokud student žádnou odměnu dostávat nebude, opět se pohybujeme na hraně rizika.

Inspektorát práce může při kontrole zjistit, že to, co student běžně v pracovní době vykonává odpovídá definici závislé činnosti a jako takovou ji nemůže vykonávat zadarmo.

Jak vidíte, praxe bez nároku na odměnu není v zákoně jasně ošetřena a pohybujeme se trochu v šedé zóně. Na jednu stranu ji explicitně nic nezakazuje, na druhou stranu nesmí student vykonávat závislou činnost, jejiž mantinely ale také nejsou zrovna pevně stanovené.

Pravděpodobně vám při krátkodobém zaměstnávání stážistů žádné sankce nehrozí, ale pokud na neodměňování striktně nelpíte a stejně u praktikantů na placenou brigádu po zaučení přistupujete, doporučujeme, zda za stáž neplatit už od začátku. Vše bude právně bezproblémů.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist