Nenaleťte podvodníkům aneb co si na letní brigádě pohlídat II

Na brigádě jde většinou o peníze a v minulém článku jsme se podívali na to, jaké pasti od podvodných zaměstnavatelů vás mohou o peníze z brigády připravit. Ale někdy jde o víc než o peníze. Ano, dnes se podíváme, jak je to s úrazy.

shutterstock_196039223_864Pokud se na brigádě zraníte, máte štěstí, že na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti máte stejná práva jako kmenoví zaměstnanci pod klasickou pracovní smlouvou. Nezapomeňte tedy úraz ihned ohlásit zaměstnavateli, úraz zapsat a navštívit lékaře, který vystaví lékařskou zprávu vám, zaměstnavateli i pojišťovně. Pokud se zaměstnavatel bude vykrucovat, že za lékařem chodit nemáte a podobně, rozhodně se nenechte zviklat.

V případě vážnějšího zranění máte právo na uhrazení náhrady ve výši průměrného výdělku, kterého jste dosahovali před úrazem. Pokud si odnesete i trvalé následky, musí vám navíc uhradit odškodné.

U lehčích zranění, které vám však brání ve výkonu práce můžete požádat o převedení na lehčí pozici se zachováním mzdy. Zde zaměstnavatelé často protestují a chtějí vám mzdu ponížit, nemají na to ale právo. Zároveň není pracovní úraz důvodem k ukončení pracovní dohody, přestože nejste kmenovým zaměstnancem.

Pokud pracujete takzvaně na dobré slovo, nejen že se vás žádné z výše napsaných práv netýká a vše si musíte zařídit a vyjdnat sami, ale zaměstnavatel vás může i zapřít a tvrdit, že u něj nepracujete a o žádný pracovní úraz se nejedná. A vysvětlujte to pak pojišťovně...

Zkrátka někdy jde i o důležitější věci než o peníze. Tak na to při domlouvání brigády myslete a nenechte se odbýt sliby o tom, jak vše vyřešíte bez smlouvy s penězi na ruku. Můžete přijít o víc než jen o peníze.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist