Nenaleťte podvodníkům aneb co si na letní brigádě pohlídat I

Chcete peníze z letní brigády použít na nový mobil, boty nebo dovolenou v zahraničí? Tak si pohlídejte, aby s váma zaměstnavatel nevypekl a peníze jste si opravdu odnesli, podvodníci jsou totiž všude.

shutterstock_84092890_562

 

Žádné ústní dohody

Něco jako ústní dohoda na brigádě neexistuje. Maximálně když pomáháte v rodinné firmě, ale jinak mějte vždy všechno na papíře. Jakékoli podmínky, na kterých se domluvíte ústně totiž jakoby nebyly.

Vždy trvejte na pracovní smlouvě, nejčastěji na dohodě o provedení práce, a všechny podmínky, které zaměstnavatel chce mějte ve smlouvě zaznamenané. Určitě v ní musí být druh činnosti a výše a způsob odměny. Doporučujeme ale i údaje o délce brigády, místě jejího výkonu a konkrétní podmínky vyplacení odměny.

 

Pozor na práci na zkoušku

Vše vypadá dobře, zaměstnavatel souhlasí s dohodou nebo jinou pracovní smlouvou, ale chce si vás nejdřív vyzkoušet? Třeba na týden? Zní to možná fér, říkáte si, musí přece taky poznat, zda se na práci hodím... chyba, zkušební doba, kdy pracujete zdarma je jedním z nejčastějších problémů na brigádách.

Zaměstnavatel se tváří seriózně s žádnými požadavky nemá problém, jen má jednu podmínku, že u něj budete nějakou dobu pracovat na zkoušku a světe div se, po uplynutí zkušební doby na vás vytáhne nějaký prohřešek či prostě jen konstatuje, že se na práci nehodíte. Za třeba týdenní pracovní výkon vám pak nedá ani korunu a vy se nemáte o co opřít. Takže opatrně, práce na zkoušku je riziko. Zda se na práci hodíte holt musí zaměstnavatel zjistit u pohovoru. Pokud vám práci dá, tak už není na zkoušky zdarma čas.

Rozhodně to není jediné nebezpečí, které na vás při špatně sjednané brigádě čeká. V příštím článku se podíváme, jak vám pracovní smlouva pomůže s pojištěním proti pracovnímu úrazu či způsobené škodě.

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist