Návštěva lékaře při pružné pracovní době nebo směnném provozu

Pokud je to možné, zaměstnanec má jít k lékaři mimo pracovní dobu, to však v praxi není často možné, protože praocvní doba lékařů a většiny lidí se překrývá. Stejně tak je povinností zaměstance, aby návštěva byla co nejkratší, tedy jít k lékaři, který je nejblíže k jeho bydlišti nebo pracovišti. Zaměstnavatel totiž má právo uznat pouze nutnou dobu a nikoli například cestu k lékaři, pokud stejné vyšetření mohlo proběhnout někde, kde by cesta nezabrala tolik času.

stocksnap_9m1hww2jfv_3849Podobnou třecí plochou je i návštěva lékaře u zaměstanců se specifickou pracovní dobou. Ke zmatkům dochází například u pružné pracovní doby. Ta se skládá z pevné části, kterou stanovuje výlučně zaměstnavatel a z části, jejíž odpracování si může zaměstnanec stanovit sám. Při návštěvě lékaře dostanete proplacenou právě jen pevnou část doby.

Pokud je pevná pracovní doba od 8 do 14 hodin a zaměstnanec půjde k lékaři od 7 do 10, zaměstnavatel mu proplatí pouze ty dvě hodiny, které chyběl v pevné pracovní době. Hodinu, kterou strávil předtím zaměstnavatel může právěm považovat za čas, kdy byl zaměstnanec u lékaře ve svém volnu. Tuto dobu tedy musíte nadpracovat a nebudete ji mít proplacenou.

Jiné problémy zase čekají na zaměstnance ve směnném provozu. Zde platí povinnost zaměstnance jít k lékaři mimo čas své směny. Může se však stát, že čekací doba na vyšetření je delší, než období, na které zaměstnavatel rozepisuje směny samotné. V takovém případě musí zaměstnanci umožnit změnu směny nebo mu povolit cestu k lékaři, protože není v silách pracovníka naplánovat si návštěvu lékaře mimo pracovní dobu.

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist