Nástup do práce po rodičovské, na co se připravit?

Rodičovská dovolená pomalu končí a vy se začínáte chystat na návrat do pracovního procesu. Ať už se chystáte zpět na své původní místo, kde jste pracovala dříve, nebo vás čeká hledání nové práce, je třeba se na tento krok dostatečně připravit. Nová životní etapa nečeká jen vás, ale v podstatě ovlivní chod celé vaší rodiny. Dáme vám pár tipů, jak si to celé ulehčit. 

Nepodceňte přípravu

Žena s dítětemRodičovská dovolená trvá v průměru tři roky, hodně žen si chce „odbít“ mateřskou dovolenou se dvěma nebo více dětmi, takže dohromady jsou doma přibližně 6 let. To je poměrně dlouhá doba, za kterou se dá leccos zapomenout a návrat do pracovního procesu tak není jednoduchý. Ovšem ani na rodičovské nemusíte věnovat pozornost „jen“ dětem. Pokud máte jakoukoliv příležitost občasného hlídání nebo pomoc manžela, zkuste se vzdělávat. Možností je mnoho, hodiny cizího jazyka, počítačů, rekvalifikační kurz, kurz účetnictví, zkrátka cokoliv by pro vás mohlo být přínosné a zároveň vás to bavilo. Oprášíte tak své znalosti, potrápíte mozek a do práce se budete vracet s vyšším sebevědomím. 

Udělejte si plán

Pokud máte solidního zaměstnavatele, měl by vám vyjít vstříc. Například nástup do práce po letních prázdninách, případně v polovině září, až si dítě ve školce zvykne. Velkou výhodou je možnost zkráceného úvazku. Můžete být v práci do dvou nebo tří hodin, v klidu vyzvednou děti, nakoupit, uvařit a ještě najít čas pro sebe. Důležité je, aby vám pomohl partner. Ideálně jeden rodič vodí do školky, druhý vyzvedává a podle toho se přizpůsobí i pracovní doba. Můžete se domluvit i na dřívějším zaškolení, případně zajít na firemní školení, abyste byla dobře připravená. 

Připravte na změnu svou rodinu

Nástup do pracovního procesu ovlivní chod celé domácnosti. Děti i manžel byli zvyklí mít vás neustále po ruce a ruku na srdce, většina mužů na to dost hřeší. Vědí, že když se cokoliv stane, manželka je doma, nakoupí, uvaří a postará se o děti. A pro malé děti představuje školka ještě náročnější změnu, než pro vás návrat do práce. 
 
Ideálním řešením je soukromá školka na pár hodin týdně již v době rodičovské. Dítě si tak zvykne na školkový režim a vy budete mít čas sama pro sebe, například na vzdělávání se nebo si zajít zacvičit.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist