Na koho se obrátit, když zaměstnavatel porušuje smlouvu?

Vynucené přesčasy, které zaměstnavatel nepropácí nebo jen po vyžádání se zpožděním, nerespektování pravidel bezpečnosti práce, porušování podmínek dohodnutých ve smlouvě. Sice by takové praktiky neměl nikdo používat, ale realita je jiná. Někteří zaměstnavatelé doslova zkoušejí hranice, co si nechají zaměstnanci líbit. Ti totiž často mají strach, že o práci přijdou, pokud si budou stěžovat a často ani neví na koho se s konkrétním problémem obrátit.

shutterstock_75592738_615Pokud zaměstnanec cítí, že si k němu nadřízený dovoluje více než by podle smlouvy nebo zákona měl, má v zásadě tři možnosti, na koho se obrátit – inspektorát práce, ombudsmana a soud.

Inspektorát práce kontroluje firmy, zda dodržují pracovněprávní předpisy a mají pravomoc ukládat pokuty a vymáhat napravení situace a odstranění nedostatků. Inspektorát práce, respektive jeho oblastní pracoviště jsou tak hlavními úřady na které se mají nespokojení zaměstnanci obrátit a řeší většinu agendy.

Pozice ombudsmana je trochu specifická. Nebude totiž řešit přímo porušování smluvního pvztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pokud však budete cítit, že vaše práva vůči zaměstnavateli špatně hájí třeba samotný inspektorát práce, je ombudsman právě tím místem, kam se obrátit.

Nejhorší případy, kdy mohlo dojít například k poškození zdraví, osobnostních práv nebo dobré pověsti poškozeného zaměstnance můžete dát i k soudu. Ten pak bude rozhodovat o právu na odškodnění a jeho výši.

Nenechte si od zaměstnavatele vše líbit jen protože nevíte, kdo se vás zastane nebo se bojíte dalších problémů. Inspektorát práce, soud a ombudsman jsou tu právě od toho, aby problémy nenastaly.

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist