Na co se ptát u pohovoru? Které tři otázky zvýší vaši šanci na přijetí?

Před pracovním pohovorem se snažíme co nejlépe připravit na otázky, které tušíme, že dostaneme. O úspěchu či neúspěchu ale možná rozhodnou spíše otázky, na které se zeptáte vy.

Že se naučíme historii či filosofii firmy, kde žádáme o práci, je samozřejmostí. Snáze pak ukážeme naši znalost a připravenost na otázky, které určitě přijdou. "Proč si myslíte, že bychom měli přijmout právě vás" nebo "Čím můžete být pro naši firmu přínosem", to jsou jen některé z pohovorových klasik. Každý personalista už slyšel tisíce odpovědí na podobné otázky.

Kde se teprve začne rozhodovat o jednotlivých uchazečích často přichází po nenápadné otázce "A chcete se na něco zeptat vy nás?" Možná to tak na první pohled nevypadá, ale právě zde se nejvíce pozná váš přehled o firmě, trhu, vaše zkušenosti, ale i vaše motivace a osobnost.

 

Jak bude vypadat můj běžný pracovní den?

Někdy jde odpověď vyčíst už z inzerátu, ale opravdový obrázek si lépe uděláte až když vám odpoví do očí přímo někdo z firmy. Získáte jasnější představu, jaké je pracovní prostředí, styl práce a co vás konkrétně čeká. Navíc tak ukážete svůj zájem o pozici a snahu co nejrychleji zapadnout.

 

Jaká je konkrétně náplň mé práce a co je jejím cílem/smyslem?

Podobná otázka, ale užitečná vám bude odpověď na její dlouhodobý smysl. Napoví vám o vašem postavení v systému firmy a jak prestižní a důležitou práci budete dělat. Jako varovný signál berte, pokud vám nebude personalista nebude schopen smysluplně odpovědět. Může se za tím skrývat pozice typu "holka pro všechno" kdy na vás jen chtějí navalit co nejvíce práce, kterou nikdo jiný nechce dělat.

 

S kterými kolegy/pozicemi budu nejčastěji spolupracovat a jak?

Každý zná opakované fráze z inzerátů, kdy firmy hledají týmového hráče a zároveň člověka, který je schopný samostatně pracovat. Zjistěte si už na pohovoru, co budete dělat samostatně a na čem naopak budete spolupracovat s kolegy, v čem budete mít hlavní slovo, v čem budete plnit cizí zadání, jak časté jsou brífingy a podobné důležité organizační věci.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist