Na co se ptát u pohovoru II.

Před pracovním pohovorem se snažíme co nejlépe připravit na otázky, které tušíme, že dostaneme. O úspěchu či neúspěchu ale možná rozhodnou spíše otázky, na které se zeptáte vy. Ke třem otázkám z minulého článku přidáváme další tři, zekterých můžete odhadnout vaši budoucnost a perspektivu v nové pozici.

 

Jak dlouho byl na této pozici předchozí zaměstnanec a proč odchází?

Dost vám napoví už to, zda byl předchozí zaměstanec na pozici 4 měsíce nebo 4 roky. Časté střídání zaměstnanců pro vás není dobrým signálem. Většinou to značí nároky neodpovídající mzdě nebo špatné pracovní podmínky. Zajímavá může být i informace, proč váš předchůdce končí. Někdy se může stát, že na tuto otázku nechce personalista odpovědět, i to by pro vás mělo být varováním. Na pohovoru by měla panovat obostranná upřímnost.

 

Pracují bývalí zaměstnanci z této pozice nyní na jiných místech ve firmě? Na kterých?

Z odpovědi můžete snadno vyčíst jaké jsou možnosti budoucího profesního růstu. Pokud jsou vaši předchůdci nyní na vyšších místech ve firmě, je to jasný signál, že jde o důležitou pozici s velkým potenciálem růstu. Zároveň je jasné, že vaši práci kolegové rozumí a budou schopni ocenit váš přínos firmě.

 

Jaké budou atributy, které na dané pozici odliší skvělého zaměstnance od průměrného?

Inzeráty na pracovní pozice jsou většinou plné toho, jaké by měl mít ideální zaměstnanec vlastnosti. Všeho moc škodí a tak se někdy ty opravdové charakteristiky ztratí v balastu frází jako "týmový hráč, proaktivní nebo s tahem na branku." Nechte si na pohovoru objasnit, co je opravdu těmi klíčovými vlastnostmi. Ideální bude, když vám řeknou třeba tři. Získáte tak velmi dobrou a konkrétní představu, čeho si u vás v případě nástupu na pozici bude zaměstnavatel cenit.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist