Na co má zaměstnanec právo, ale nikdo mu to neřekne - Ochrana těhotných

Znají to asi všichni zaměstnanci. Podepíšou pracovní smlouvu nebo jednu z dohod, nechají se informovat o všem, co jim chce zaměstnavatel sdělit, ale málokdy se sami iniciativně dožadují svých práv a ve velké většině ani neví, co po nich zaměstnavatel může a nemůže chtít.

shutterstock_157342499_562V prvním díle našeho seriálu se podíváme na několik situací, které jsou pro širokou veřejnost často neobjasněné a působí v práci mnoho problémů. A někdy ani nepůsobí, protože zaměstnanec neví, že se něčeho může dožadovat. Dnes se podíváme podrobněji na práva těhotných zaměstnankyň a práva zaměstnanců pracujících v noci.

Těhotná žena je chráněný druh

Problematika těhotných žen v práci je jak z pohledu zaměstnankyň, tak z pohledu zaměstnavatelů velmi citlivé téma. Těhotné ženě a ženě na mateřské nesmí dát zaměstnavatel výpověď, ani kdyby závažným způsobem porušila pracovní předpisy. Zároveň musí zaměstnavatel přeřadit těhotnou, či kojící zaměstnankyni do devátého měsíce po porodu na pracovní pozici, která nebude na překážku jejímu těhotenství a nebude ohrožovat její zdraví.

Na pracovní cestu těhotná zaměstnankyně nebo matka dítěte do osmi let věku jet může, ale nesmí být vyslána proti své vůli, to znamená, že vždy musí s pracovní cestou souhlasit. Totéž platí i pro přeložení – to je možné pouze na její žádost. Co se v praxi často neděje, je povinnost zaměstnavatele přizpůsobit prostory na pracovišti tak, aby na nich mohla těhotná, kojící, nebo začínající matka odpočívat.

Noční práce je placená od minuty

Mnoho zaměstnavatelů využívá neznalosti zaměstnanců a nechtějí jim zaplatit zákonný příplatek za noční práci a argumentují tím, že zaměstnavatel v rámci noci neodpracoval celou hodinu, někdy dokonce i tři hodiny. České soudy se k tomuto postavili velmi razantně a ve svém rozhodnutí určily, že příplatek za práci v noci náleží poměrně, i když nebyla odpracována ani jedna celá hodina.

Zaměstnavatel také nemůže dát zaměstnanci výpověď v případě, že je dočasně nezpůsobilý vykonávat noční práci. V takovém případě by měl následovat dočasné převedení na jinou práci.

V příštím díle se podíváme podrobněji například na náhradu škody způsobenou zaměstnancem a kdy vlastně může zaměstnavatel tuto náhradu požadovat.  

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist