Na čem zaměstnanci nejčastěji prokrastinují?

V poslední době stále častěji slýcháme slůvko „prokrastinace“. Někteří ji mylně zaměňují za lenost, ale ve skutečnosti je to o něčem jiném. Odborně bychom to mohli popsat jako chorobné odkládání úkolů, zejména těch, které nás nejvíce stresují. Podle odborníků nejčastěji odkládáme telefonování. Jak poznat prokrastinaci od lenosti a jak s ní bojovat?

Odborný termín, nebo výmluva?

ProkrastinaceNěkteří poukazují na to, zda není pod tímto odborným termínem ukryta pouhá nechuť pracovat. Nicméně odborníci jsou toho názoru, že líný člověk nechce dělat nic, protože mu to tak vyhovuje. Prokrastinující člověk pracovat chce, ale z určitého důvodu některé nepříjemné povinnosti odkládá. Může to být ze strachu, z přetížení nebo jen povědomě potřebuje „pauzu“. 

Tito lidé si dokážou najít různé smysluplné činnosti, mají potřebu neustále pracovat, aby se vyhnuli tomu danému úkolu. Jsou schopní udělat dvojnásobné množství práce, ale nepříjemné úkoly odkládají a posouvají před sebou. Je to pro ně velmi stresující a dostávají se tak do začarovaného kruhu. 

Prokrastinace není odpočinek, ale spíše naopak

Prokrastinaci bychom mohli popsat také jako odkládání věcí na poslední chvíli. Každý člověk do určité míry odkládá nepříjemné věci. Je to přirozené. Ovšem pokud by to mělo být frustrující a stresující, je třeba s tím začít něco dělat. Prokrastinace může vést ke snížení sebevědomí, k depresím a v konečném důsledku až ke ztrátě zaměstnání

Jak s prokrastinací bojovat?

Pokud cítíte, že se dostáváte do spárů prokrastinace, je načase s tím něco udělat. Psychologové upozorňují na to, že je potřeba si svůj problém nejprve uvědomit a připustit. To je první krok. Odkládání toho nepříjemného nemusí být jen v práci. Určitě znáte dobře ten pocit, když víte, že byste něco měli udělat, ale strašně se vám nechce. Může to být sport, úklid, vaření, cokoliv. Raději si vymyslíte spoustu jiných činností, jen abyste se té konkrétní vyhnuli. 

Je to především o způsobu myšlení. Vždyť nemusíte nutně uběhnout 10 km, stačí jen 5. Místo svíčkové dnes uvařte špagety, úklid si rozdělte do několika fází. Je potřeba si i ty nepříjemné věci umět zpříjemnit v rámci možností a nemyslet na to, že je to tak hrozné. Obvykle jde jen o ten první krok. Jakmile si obujete běžecké boty, už vám ani nepřijde, že se vám nechtělo běhat. A po pěti kilometrech si rádi dáte ještě dalších pět, protože vám to najednou přijde fajn. 

Dávejme si reálné úkoly

Často prokrastinujeme také z toho důvodu, že máme příliš mnoho práce a nevíme, co dřív. Je tedy dobré si každé ráno naplánovat pracovní povinnosti a začínat těmi nejobtížnějšími. Naopak ty lehké a triviální úkoly si nechte nakonec. Nemůže se vám poté stát, že se budete chtít tomu nepříjemnému vyhýbat. 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist